Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Ukraina straciła 460 tysięcy hektarów ziem rolnych. Pola zaminowane

Ukraina

Jak podaje ukraiński wiceminister rolnictwa, Ukraina w wyniku wojny nie ma dostępu do 460 tysięcy ha swoich pól. Ogół strat w rolnictwie jest ogromny.

Z powodu wojny Ukraina straciła 460 tysięcy ha ziem rolnych na terenach wyzwolonych – powiadomił wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. W rozmowie z portalem Suspilne urzędnik wyjaśnił, że chodzi o tereny, które są lub potencjalnie mogą być zaminowane. Całkowite straty ukraińskiego rolnictwa liczone są w miliardach.

Ponad 4 miliardy strat

Suspilne podaje, że ogółem Ukraina straciła w sektorze rolnictwa wskutek wojny blisko 4,3 mld dolarów. Straty wynikające z kradzieży zboża na terytoriach zajętych przez Rosję Wysocki oszacował na co najmniej 150 mln USD.

„Z okupowanych terenów obwodów charkowskiego, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego, na podstawie informacji ze spichlerzy, Rosja wywiozła blisko 500 tys. ton zboża” – powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Wyjaśnił również, że władze ukraińskie dokumentują fakty kradzieży zboża, m.in. na podstawie danych ze spichlerzy, zdjęć satelitarnych z okupowanych portów (na których widać m.in. rosyjskie masowce).

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego bieżącego i zablokowaniu portów na południu kraju przez rosyjską armię, kraj ten nie może eksportować zboża do krajów Afryki, Azji i Europy. Eksperci alarmują, że z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę światu grozi kryzys żywnościowy.

Ukraina nadal nie może odblokować portów

W obwodzie odeskim na południu Ukrainy wskutek agresji Rosji zablokowanych jest 39 cywilnych statków pod banderami 14 krajów – podało w sobotę biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Informację o liczbie zablokowanych jednostek przekazał szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko podczas narady z udziałem Wołodymyra Zełenskiego, który złożył wizytę w regionie. W toku narady omówiono też m.in. sposoby organizacji korytarza dla wywiezienia produkcji rolnej z portów, by Ukraina mogła zapewnić dostawy zboża na rynek światowy. Omówiono również skutki rosyjskich ataków rakietowych na obwód.

Jak czytamy w komunikacie biura prezydenta, w wyniku ostrzałów zginęło 55 mieszkańców regionu. Wiele obiektów infrastrukturalnych zostało zniszczonych.

Czytaj również:Ukraińskie porty pozostaną zablokowane. Nie osiągnięto porozumienia

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023