Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Michał Rybka

Ukraina praktycznie bez dostępu do morza. Blokady portów przynoszą duże straty

blokady portów

Każdy kolejny dzień rosyjskiej okupacji Ukrainy oprócz ludzkiego cierpienia przynosi również straty finansowe. Dobitnie pokazują to blokady portów.

9 maja premier Ukrainy Denys Szmyhal wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem podczas podróży roboczej zapoznali się z aktualną sytuacją portu w Odessie, czyli największego portu handlowego Ukrainy. 

Ukraina odcięta od głównego sposobu handlu 

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że świat już teraz odczuwa skutki wojny Rosji w kontekście globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ponieważ żegluga na Morzu Czarnym jest zawieszona od 24 lutego.  

„Niektóre statki zostały zmuszone do wejścia do portów z powodu nalotów ostrzału, uszkodzeń i śmierci członków załogi. Obecnie w portach morskich Ukrainy zablokowanych jest prawie 70 jednostek pływających, w tym 10 w porcie w Odessie. Zdecydowana większość statków to masowce i drobnicowce. 90 mln ton produktów rolnych, które Ukraina planowała dostarczać do krajów Afryki, Azji i Europy, zostało zablokowanych” – powiedział Denys Szmychal. 

Według premiera część zapasów wywieziono transportem drogowym i kolejowym, inne są pod ostrzałem lub przejęte przez rosyjskie wojsko. Premier podkreślił, że Ukraina traci każdego dnia 170 mln dolarów z powodu zablokowanych portów, a potencjał eksportowy Ukrainy spadł o ponad połowę.

„Blokada ukraińskich portów morskich przez Rosję doprowadziła już do gwałtownego wzrostu cen pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego na światowych rynkach. I pomimo intencji agresora, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie, musimy zrobić wszystko razem, aby zapobiec głodowi w niektórych krajach” – powiedział Denys Szmychal. 

blokady portów

Blokady portów na Ukrainie destabilizują poszczególne państwa

Szef ukraińskiego rządu zaznaczył, że dziś Kreml próbuje dezinformować społeczność światową w celu zniesienia sankcji. Według niego winę za kryzys żywnościowy ponosi wyłącznie Rosja. 

„Świat musi zobaczyć, co się naprawdę dzieje i jak Rosja blokuje porty morskie Ukrainy, powodując niedobory żywności na świecie” – powiedział Denys Szmychal.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, że Odessa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

 „Miliony ton żywności są teraz zablokowane w Odessie. A to potencjalnie oznacza dramatyczną sytuację w wielu krajach na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Z kolei Rosja jest w pełni odpowiedzialna za tę sytuację” – powiedział Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że UE zrobi wszystko, co możliwe, aby rozwiązać problem katastrofy żywnościowej na świecie.

Czytaj też: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

źródła:agravery.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022