Informacje
20-08-2023
Ceny zbóż notowały gwałtowne spadki na rynkach w tym tygodniu. Jednym z głównych powodów była prognoza wskazująca na wyższe zbiory zbóż na Ukrainie.
Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych produkcja pszenicy na Ukrainie osiągnie zbliżony do zeszłorocznego poziom i wyniesie 21 mln ton – o 3,5 mln ton więcej niż zakładano w poprzedniej prognozie.
Ceny zbóż ponownie notują spadki
Ceny zbóż gwałtownie w trakcie mijającego tygodnia. Pszenica straciła około 6 euro na tonie i taką samą stratę odnotowała kukurydza. Pszenica jest zatem na najniższym poziomie od ponad miesiąca. Główną przyczyną spadków cen jest publikacja prognozy, która wskazuje, że zbiory zbóż na Ukrainie będą wyższe, niż oczekiwano.
Na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica zwyczajna sprzedawana była po 248 euro , pszenica A po 257 euro, a pszenica E po 263 euro za tonę. Francuski rynek hurtowy i port eksportowy Rouen notowały ceny pszenicy chlebowej na poziomie 230 euro za tonę. Za jęczmień paszowy handlowcy na rynku hurtowym w Hamburgu oferowali 207 euro, a w Rouen we Francji – 210 euro za tonę.
Związane z pogodą problemy z jakością obecnych europejskich zbiorów nie odgrywają na tę chwilę większej roli w kształtowaniu cen. Jednak analitycy spodziewają się, że udział pszenicy chlebowej, a zwłaszcza pszenicy wysokiej jakości w kilku europejskich krajach może być znacznie niższy, niż oczekiwano.
Ukraina zbierze więcej zboża niż zakładano
Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), przy produkcji na poziomie 21 mln ton, Ukraina ma wyprodukować o 3,5 mln ton pszenicy więcej, niż wcześniej zakładano – a także na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Jednak ze względu na wygaśnięcie umowy zbożowej z Rosją nad Morzem Czarnym wolumen ukraińskiego eksportu nadal był szacowany na 10,5 mln ton.
Szacunki USDA wskazują również, że produkcja pszenicy w Rosji pozostała niezmieniona w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosła 85 mln ton. Rosyjski eksport również pozostał na bardzo wysokim poziomie i wyniósł rekordowe 48 mln ton.
Ukraina ogłosiła w zeszłym tygodniu tymczasowe korytarze na Morzu Czarnym dla statków handlowych płynących do lub z portów w Czarnomorsku, Odessie i Jużnym, których właściciele i kapitanowie „oficjalnie potwierdzają gotowość” do płynięcia trasą, na której występuje zagrożenie militarne.
Zobacz także: Zboże techniczne zalało młyny i piekarnie! Prokuratura stawia pierwsze zarzuty