O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraina: Kryzys na rynku! Miód przetwarzany tylko w jednym zakładzie

Miód

Obecnie na Ukrainie działa tylko jeden zakład przetwórczy w Winnicy i wszyscy kupujący przynoszą tam miód. Ceny są coraz wyższe.

Zakład zakupił już niezbędne ilości miodu lipowego i akacjowego. Teraz akceptują tylko słonecznik. O sytuacji opowiedział Serhij, przedstawiciel firmy kupującej z obwodu kijowskiego. Na niektórych obszarach miodu w tym roku jest mniej. Jednak w obwodach połtawskim, sumskim i częściowo w obwodach charkowskim zbiórka miodu była udana. Opowiada o tym Serhij, przedstawiciel firmy kupującej z obwodu kijowskiego.

Coraz wyższe ceny miodu na Ukrainie

Cena hurtowa miodu słonecznikowego waha się od 62 do 65 hrywien za kilogram. Wszystko zależy od ilości miodu, jaką daje pszczelarz. Jeśli na przykład oferuje nam więcej niż 3 tony, bierzemy 64-65 UAH za kilogram. Mniejsze ilości oznaczają niższe ceny.

Dodaje, że wielu pszczelarzy nie spieszy się z dostawą miodu – czekają na cenę. Przecież w zeszłym roku w przeliczeniu na dolary był wyższy. Jednak biorąc pod uwagę sytuację w kraju, trudno powiedzieć, czy cena miodu wzrośnie.

Miód

Miód jest jednym z najczęściej fałszowanych produktów

Miód jest obok oliwy z oliwek i mleka jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie – podaje Daily Telegraph. Brytyjski dziennik przekazał tę informację powołując się na dane Food Fraud Database. Zwrócił również uwagę, że liczebność pszczół spada, a spadek jest tak poważny, że np. w Stanach Zjednoczonych ule pszczoły miodnej są wożone z gospodarstwa do gospodarstwa, aby zapylać uprawy.

Jak wyjaśnia gazeta, istnieją dwa główne sposoby, w jaki można fałszować miód. Jeden to faktyczne fałszowanie poprzez dodanie syropu cukrowego i odrobiny barwnika. Jest to całkowicie legalne, o ile jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie. Drugi typ oszustwa to sprzedaż prawdziwego miodu kiepskiej jakości jako droższego. Produkt może zawierać tylko część miodu opisanego na etykiecie, zmieszanego z tańszym lub poddanym silnej obróbce termicznej i filtracji, przez co traci on swoją subtelność smakową.

Choć miód jest mieszkanką cukrów, głównie glukozy i fruktozy, tym, co przesądza o jego wyjątkowości, jest obecność śladowych ilości minerałów, enzymów i innych naturalnych substancji chemicznych, które pochodzą z miejsc, gdzie pszczoły się żywią. Może to być np. mieszanka kwiatów na łące, z której powstanie miód wielokwiatowy, lub jeden gatunek, z którego powstanie miód jednokwiatowy, ale na smak i zapach miodu wpływa nie tylko miejsce, ale i pora roku – to, co kwitło w momencie jego produkcji.

Czytaj również: Miód spadziowy zagrożony przez niesprzyjającą pogodę na Podkarpaciu

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023