Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Karol Pepliński

UE zawiesi ETS? Moskwa: Wsparłoby to bezpieczeństwo energetyczne

ETS

Minister Anna Moskwa stwierdziła, że zawieszenie systemu ETS byłoby mechanizmem, który byłby wsparciem dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.

Polski rząd apeluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych EU-ETS, m.in. poprzez ograniczenie roli lub wyłączenie z niego instytucji finansowych, które – według polskich władz – prowadzą na rynku spekulację.

Zawieszenie systemu ETS

,,Dla nas mechanizm solidarności, który by wsparł naszą gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne, byłoby zawieszenie ETS-u do czasu jego kompleksowej reformy" – powiedziała Moskwa.

,,O tej solidarności nikt nie mówi. Po raz kolejny będziemy jutro podnosić ten wątek, dlaczego solidarności w tym obszarze nie ma" – dodała.

Dopytywana, czy inne państwa UE byłyby zainteresowane zawieszeniem ETS, odparła, że jest kilka państw, które opowiadają się przeciwko temu rozwiązaniu jako całości, niektóre bardziej mają obiekcje co do poszczególnych rozwiązań.

,,Nie jest to na dziś poziom blokujący większość. To są bardziej kwestie do wyjaśnienia, dyskusje co do procentów czy określonych mechanizmów niż mówienie ”nie, bo nie”” – powiedziała Moskwa.

ETS

Czym jest system ETS?

Polski rząd apeluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, m.in. poprzez ograniczenie roli lub wyłączenie z niego instytucji finansowych, które – według polskich władz – prowadzą na rynku spekulację.

W ramach systemu poszczególne rządy sprzedają przydzielone im pule uprawnień na aukcjach, na których kupują je instalacje emitujące. Zgodnie z europejskimi regulacjami, co najmniej 50 proc. wpływów ze sprzedaży uprawnień albo ich równowartość ma być wydana na cele związane z realizacją polityki energetyczno-klimatycznej UE.

Oglądaj też: Unijny system ETS – czym jest i czy da się go zreformować?

PAP/fot.MKiŚ

swiatrolnika.info 2023