Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ubiegłoroczna pszenica tanieje na obu światowych giełdach

pszenica

Zarówna na giełdzie w Paryżu, jak i w Chicago ubiegłoroczna pszenica mocno tanieje. Zachowuje się przy tym podobnie jak rzepak na koniec kwietnia.

Wyceny serii na nowe zbiory pszenicy i kukurydzy w UE pozostają zbliżone do najwyższych w historii. Ceny nasion oleistych w UE z dostawą w sierpniu nieznacznie odbiły się we wtorek po dwudniowej korekcie, która przeszacowała kontrakt z 878 do 813 EUR/tona. Kurs eurodolara konsoliduje się w okolicy 1,05 euro za dolara, co jest najniższym poziomem od 5 lat.

Ceny pszenicy na światowych giełdach

Dolar umacnia się przed dzisiejszą podwyżką stóp w USA, po której nastąpi seria podwyżek. Rekordowo niskie euro powinno było wspierać eksport pszenicy z UE, ale jak dotąd tempo eksportu pozostaje w tyle za zeszłym sezonem. Jednak bardzo drogi dolar będzie kosztował więcej dla europejskiego importu, takiego jak rzepak i kukurydza.

Pszenica na giełdzie w Chicago zaliczyła gwałtowną korektę w dół ze względu na ograniczony popyt ze strony importerów (drogi dolar i silna konkurencja). Stan zbóż ozimych jest nadal słaby, a siew wiosenny powolny, co ogranicza obniżki cen.

Pszenica i kukurydza tanieją

Kukurydza podobnie jak pszenica staniała piątek, ale jej wyniki pozostały blisko 10-letniego maksimum. Ceny kukurydzy wspierała niedawna decyzja regulatora o warunkowym dopuszczeniu 15% benzyny alkoholowej również w okresie letnim. Kukurydza pozostaje droga ze względu na spodziewany spadek areału w Stanach Zjednoczonych oraz opóźnienia w wiosennych sadzeniach.

Soja osiągnęła najniższy poziom od trzech tygodni we wtorek po dwóch sesjach strat. Trwająca korekta może wynikać z obaw o chiński popyt w związku z trwającą pandemią koronawirusa w Chinach i ograniczeniami w tym kraju.

Na światowych giełdach dochodzi do wyprzedaży, a kapitał przenosi się na rynek obligacji, co gwarantuje zwiększenie zysków. Część kapitału spekulacyjnego wycofuje się też z rynku towarowego.

Czytaj również: Światowe ceny zbóż pozostają na poziomie 400 EUR

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023