O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Tylko te owoce i warzywa Polacy wybierali w kwietniu najchętniej

owoce i warzywa

W dniach 8-13.04 br. przeprowadzono badanie, w którym Polacy zadeklarowali, które owoce i warzywa wybierają najczęściej. 

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Spytano Polaków o częstotliwość spożywania ok. 20 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie. 

Najpopularniejsze owoce i warzywa w kwietniu 

Polskie owoce i warzywa są znane i cenione na całym świecie. Doceniamy je również w naszym kraju. W marcu najpopularniejszymi owocami jagodowymi były borówki (28%), truskawki (26%), czarna porzeczka i jej przetwory (25%). Ponadto wzrosło spożycie malin (25%) oraz aronii i jej przetworów (17%). Z kolei najpopularniejszymi owocami w marcu były jabłka i gruszki. Przeprowadzone w kwietniu badanie wykazało, że najpopularniejszym owocem kwietnia były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%, w marcu 89%, w lutym 90%). Na drugim miejscu znalazły się gruszki, które jadło 43% badanych (w marcu i lutym 45%). Według kwietniowego badania najczęściej jemy owoce i warzywa na obiad – 91% osób, które w ogóle jadły ten posiłek. 67% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 60% na kolację.

Jeśli chodzi o warzywa, to Polacy najczęściej sięgali po cebulę. Jej konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje niespełna dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%). Na drugim miejscu znalazły się pomidory które jadło 87% badanych, natomiast trzecie  miejsce należy do ogórków (84%).

owoce i warzywa cebula

Polacy jedzą więcej polskich superowoców 

Polacy uwielbiają rodzime owoce i warzywa. Z badania wynika, że polskie superowoce są spożywane w coraz większych ilościach. Wyniki deklaracji konsumpcji w kwietniu br. można odnieść do wyników z kwietnia 2021 roku. Najbardziej zyskały czarna porzeczka (aż o 67%), borówka (o 50%), aronia (o 26%), maliny (o 15%) i truskawki (o 12%).

Sytuacja ma się podobnie do konsumpcji marchwii, pomidorów, ogórków, cebuli i papryki. Polacy jedzą te warzywa w dużych ilościach przez cały rok. Obserwowane wahania sezonowe niewielkie. 

Sprawdź też: Polskie owoce w UE popularne w dobie pandemii

stories.prowly.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023