Talk icon

Informacje

04-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Turecka inflacja bije rekordy. W czerwcu już ponad 78 procent

inflacja

Turecka inflacja wyniosła w czerwcu 78,62% rok do roku, co daje najwyższy poziom od 1998 roku. Zdaniem opozycji i ekonomistów władze i tak zaniżają odczyt.

Agencja AFP wskazuje, że ten bardzo gwałtowny wzrost cen można w dużej mierze tłumaczyć załamaniem tureckiej liry, która w ciągu roku straciła do dolara prawie połowę swojej wartości. Jak dodaje Reuters, w tym roku inflację w Turcji dodatkowo podsyciły gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rekordowa inflacja w Turcji

W maju inflacja w Turcji w ujęciu rocznym wynosiła 73,5 proc. Opozycja i część ekonomistów oskarża TUIK o drastyczne niedoszacowanie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Grupa ENAG, niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji, przekazał w poniedziałek rano, że inflacja wyniosła w rzeczywistości 175,5 proc. rok do roku, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż wynika z oficjalnych danych.

Inflacja zmusiła rząd do ogłoszenia w piątek nowej podwyżki płacy minimalnej o 25 proc. Poprzednia podwyżka, o 50 proc., została wprowadzona 1 stycznia. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że spodziewa się, że m.in. dzięki nowemu rządowemu planowi gospodarczemu inflacja w kraju spadnie do "odpowiednich" poziomów do lutego-marca przyszłego roku. Turecki bank centralny zapowiedział, że do końca 2022 r. poziom inflacji spadnie do 42,8 proc. 

inflacja

Czytaj też: Przedterminowe wybory u progu największej rewolucji strukturalnej w dziejach PiS

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023