Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Turcja: Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy zostanie podpisana dziś

Umowa o eksporcie zboża

Zdaniem biura tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana umowa o eksporcie zboża z Ukrainy zostanie podpisana w dniu dzisiejszym.

Dokument zostanie podpisany przez przedstawicieli Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ w Stambule. Podczas ceremonii podpisania wypracowanego pod auspicjami ONZ porozumienia obecny będzie sekretarz generalny tej organizacji Antonio Guterres, stronę turecką będzie reprezentował prezydent Erdogan – dodano w komunikacie. Nie przedstawiono dalszych szczegółów.

Co dalej z ukraińskim zbożem?

Ukraina i Rosja są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów zbóż. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, eksport przez czarnomorskie porty tego kraju został zablokowany. W ukraińskich magazynach zalegają miliony ton zboża. Rosyjska blokada ukraińskiego eksportu przyczyniła się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach i – zdaniem organizacji międzynarodowych – może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Umowa o eksporcie zboża była negocjowana przez ONZ i Turcja od dwóch miesięcy z Kijowem i Moskwą. Porozumienie pozwoliłoby na wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i ułatwienie transportu zboża i nawozów z Rosji – przypomina agencja Reutera.

W zeszłym tygodniu w Stambule odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące umowy. Władze tureckie przekazały po nich, że strony zgodziły się w sprawie ogólnych zapisów porozumienia, które zostanie skonkretyzowane i spisane podczas kolejnego spotkania w tym tygodniu.

Umowa o eksporcie zboża

Co zawiera umowa o eksporcie zboża?

Umowa o eksporcie zboża ma dotyczyć m.in. udziału ukraińskich jednostek w eskortowaniu statków ze zbożem wchodzących i wychodzących do zaminowanych obecnie portów, zgody Rosji na zawieszenie broni podczas ruchu tych jednostek oraz roli Turcji i ONZ w przeprowadzaniu kontroli na statkach tak, by rozwiać rosyjskie obawy o przemyt broni - pisze Reuters. Porozumienie zakłada także utworzenie w Stambule centrum koordynacyjnego, w którym reprezentowane byłyby wszystkie strony.

Biuro prasowe Guterresa potwierdziło w czwartek, że jeszcze tego samego dnia wieczorem sekretarz generalny ma przybyć do Stambułu.

Dotychczas Moskwa odrzucała swoją odpowiedzialność za zaostrzanie światowego kryzysu żywnościowego, tłumacząc, że zmniejszenie przez nią eksportu zbóż i nawozów jest spowodowane nałożonymi na nią przez Zachód sankcjami – przypomina Reuters. Kraje zachodnie argumentowały, że z sankcji zwolnione są produkty spożywcze i żywność.

"Chociaż rosyjskie produkty nie są dotknięte sankcjami, istnieją blokady dotyczące transportu morskiego, ubezpieczeń i bankowości. USA i Unia Europejska zobowiązały się do zniesienia tych barier" – mówił w czwartek w wywiadzie telewizyjnym turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

"Kiedy uda nam się rozwiązać te sprawy, otwarty zostanie nie tylko eksport zbóż i oleju słonecznikowego z Ukrainy, ale i towarów z Rosji" – zaznaczył szef tureckiej dyplomacji.

Czytaj również: Ukraina: umowa o eksporcie zboża musi gwarantować bezpieczeństwo południa kraju

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023