O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Pierwszy statek z ukraińską kukurydzą dopłynął do Stambułu

statek

Turecki dziennik "Daily Sabah" poinformował, że płynący z Odessy pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę statek z kukurydzą dotarł we wtorek do Stambułu.

W środę rano zostanie poddany inspekcji, a następnie wyruszy do Libanu. Inspekcję statku zorganizuje Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) powołane po podpisaniu porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, a przeprowadzą ją m.in. przedstawiciele Ukrainy i Rosji.

Porozumienie zaczyna działać

Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni transportuje 26 tys. ton kukurydzy, którą ma dostarczyć do portu w libańskim Trypolisie.

Wcześniej we wtorek generał Ozcan Altunbudak z JCC poinformował, że rozpoczęty w poniedziałek rejs Razoni przebiega zgodnie z planem. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu ukraińskiego eksportu.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu Ukraina i Rosja zawarły z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

statek

Statek będzie pierwszym z wielu?

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ma nadzieję, że statki z ukraińskim zbożem przyniosą stabilizację żywnościową na świecie. Statek Razoni pod banderą Sierra Leone może być przełomem w eksporcie zbóż z Ukrainy. Sekretarz generalny ONZ z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podążą inne statki, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie.

,,Sekretarz generalny ma nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu statków handlowych pływających zgodnie z podpisaną inicjatywą, i że przyniesie to bardzo potrzebną stabilizację i ulgę dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w najbardziej delikatnych kontekstach humanitarnych" – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Światowy Program Żywnościowy, jedna z agencji ONZ, planuje również zakup, załadunek i wysyłkę 30 tys. ton pszenicy z Ukrainy statkiem czarterowanym przez organizację. Więcej szczegółów tej akcji ma zostać podane w najbliższych dniach - poinformowano w oświadczeniu.

Czytaj również: Ukraina: Wywóz zboża przez porty Dunaju utrudnia płytka woda

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023