O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Trwa protest w Janowie Podlaskim. Izdebski: Nowa prezes to fachowiec

protest w Janowie Podlaskim

Trwa protest pracowników w stadninie koni w Janowie Podlaskim, którzy nie zgadzają się na objęcie funkcji prezesa stadniny przez Hannę Sztukę.

O dokonaniu zmian w składzie Zarządu Spółki „Stadnina Koni Janów Podlaski” poinformował na stronie internetowej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. O zakończenie protestu zaapelował na konferencji prasowej Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wskazał, że nowa prezes jest apolityczna i ma duże doświadczenie w zarządzaniu stadninami.

Trwa protest w Janowie Podlaskim

Hanna Sztuka została powołana na stanowisko prezesa stadniny koni w Janowie. Sztuka zastąpiła Lucjana Cichosza, który kierował gospodarstwem od września 2020 roku. Decyzja nie spodobała się pracownikom stadniny, którzy zorganizowali strajk. Protest w Janowie Podlaskim trwa już trzeci dzień, a pracownicy blokują bramę wjazdową do obiektu.

O zakończenie protestu zaapelował Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, który wskazał, że nowa prezes ma doświadczenie i wiedzę. Zasugerował, że protestujący pracownicy są podburzani, by później wykorzystać całą sytuację w celach politycznych.

,,Jesteśmy tutaj po to, żeby udzielić nowej prezes pełnego wsparcia. Pani Hanna Sztuka nie wzięła się znikąd. To nie jest żaden spadochroniarz, to jest fachowiec, który został zaproponowany pierwszy raz w historii przez związki zawodowe rolników i przez samych rolników. Mamy już dość tego, co się dzieje w spółkach Skarbu Państwa. Mamy dość tego, co się dzieje przede wszystkim w stadninach koni zarządzanych przez nieudolnych urzędników. Swoje sprawy w swoje ręce muszą wziąć fachowcy niezwiązani ze światem politycznym. I takim właśnie fachowcem jest pani Hanna Sztuka. Uważamy, że jest jedyną osobą, która jest w stanie wyprowadzić Janów Podlaski na prostą” – wskazał Izdebski.

,,Nas polityka nie interesuje. Nas interesuje to, żeby Janów Podlaski odzyskał swój blask, swoją świetność. I zrobimy wszystko, żeby tak się stało. Ja ze swojej strony apeluję do tych, którzy tam nawołują tych pracowników do buntu, do protestu, żeby spotkali się z nami na neutralnym gruncie i chciałbym usłyszeć chociaż jeden argument merytoryczny, dlaczego sprzeciwiają się nowej prezes” – dodał.

Nowa prezes była w ostatnich latach kierownikiem stadniny w Białce. Sztuka to hodowca koni arabskich z wieloletnim doświadczeniem. Kierowała hodowlą w stadninie Tarus Arabians, a następnie Agricola Farm. W latach 2016-2018 była głównym hodowcą w Stadninie Koni Michałów. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Hodowli Polskiego Konia arabskiego oraz autorką licznych publikacji na temat historii i hodowli koni czystej krwi arabskiej.

,,Problemem Janowa dzisiaj jest zarządzanie. Dlatego zaproponowano mi stanowisko prezesa. Potraktowałam to na takiej zasadzie, że jeśli Ojczyzna jest w potrzebie to trzeba pomóc. Zrobię wszystko, jeżeli będzie mi dane, żeby ta firma odzyskała swoją pozycję na świecie i żeby miała dobre wyniki finansowe” – zapewniła na konferencji nowa prezes Stadniny w Janowie Podlaskim.

swiatrolnika.info 2023