Talk icon

Informacje

22-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Truskawki – Jak uzyskać bogate zbiory w ciągu roku?

Truskawki

Zbiór truskawek zakończył się w połowie lipca. Aby mieć obfite zbiory przez cały rok, trzeba dbać o truskawki. Dlatego też po zbiorach należy usunąć wąsy i chwasty, ewentualne znieść stary kwietnik i założyć nowe stoisko.

Truskawki – jak prawidłowo zadbać o nie po letnich zbiorach?

Po letnich zbiorach truskawki wymagają oczyszczenia, skórowania i odżywienia, dlatego dwa lub trzy tygodnie po ostatnich zbiorach należy ostrożnie zakopać i usunąć wszystkie kępki. Nie jest wykluczone również spulchnianie zdeptanej gleby między rzędami. Najpierw jednak zdejmij łóżko. Wąsy zaczynają formować młode rośliny, sadzonki można z nich usunąć na własny użytek. Najlepsze są te, które rosną najbliżej rośliny matecznej.

Truskawka utwardza ​​powstawanie pędów potomnych, więc odetnij pozostałe wąsy. Usuń ręcznie chwasty i jednocześnie płytko spłycaj truskawki. Z zaniedbanych drzewostanów wyciąć stare liście około 5 cm nad sercami, aby zimą rośliny odrosły. Zbierz jak najszybciej, ponieważ truskawki zakładają pąki kwiatowe do następnego zbioru od połowy września. Jeśli jednak uprawiasz odmiany wieloletnie, nie usuwaj starych liści

Pamiętaj, że płytką truskawkę należy nadal podlewać. Ważnym krokiem jest również nawożenie. Od września nie należy stosować produktów, które mają wyższą zawartość magnezu i azotu. Dużo bardziej odpowiednie są nawozy zawierające fosfor, potas i wapń. Oczyszczone roślinynależy spryskać sprayem ochronnym przed chorobami grzybiczymi. Jeśli pojawią się białe lub fioletowe plamy, dotknięte liście należy skosić, ostrożnie wykopać i spalić. Po zbiorach truskawki mogą być również atakowane przez różne szkodniki.

Czytaj też: Jadalne kwiaty – rywalizacja Francji, Maroka oraz Izraela na rynkach

Truskawki – wymiana kwietnika co 3-4 lata jest konieczna

Truskawki nie są uprawą długowieczną, dlategoTruskawki 022 co trzy, cztery lata należy całkowicie wymienić uprawę. Rozluźniony kwietnik można wykorzystać do uprawy jesiennych warzyw lub zielonego nawozu. Przygotowanie nowego kwietnika do uprawy truskawek zajmie trochę czasu. Użyj pożywnej gleby kompostowej i dobrze ją odchwaszcz. Przed sadzeniem pozwól potraktowanej glebie odpocząć przez trzy tygodnie.

Poręcznym pomocnikiem może być włóknina, którą położysz na kwietniku. W przeciwieństwie do folii PCV, po ulewie czy deszczu na jej powierzchni nie tworzą się kałuże, powierzchnia szybko wysycha, ograniczając w ten sposób degradację truskawek przez gnicie oraz oszczędza motyki i skórki. Nawet usunięcie wąsów będzie łatwiejsze, ponieważ nowe pędy nie mogą zakorzenić się na materiale, więc wystarczy je podnieść i wyciąć.

Pod koniec sierpnia rozpoczyna się okres zakładania nowego drzewostanu truskawkowego. We wrześniu najczęściej sadzi się truskawki. To, czy użyjesz własnych sadzonek, czy wybierzesz sadzonkę kwalifikowaną, zależy od Ciebie. Ważne jest, aby miały czas na dojrzewanie. Rośliny do sadzenia muszą być świeże. Należy pamiętać, że korzenie słoneczne są najbardziej niszczone przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego zawsze sadzić rośliny wieczorem lub przy pochmurnej pogodzie, najlepiej przed deszczem lub po nim. Prawidłowo posadzonych sadzonek nie należy wyciągać, jeśli trzymasz je za liście. Nowo założone klomby można wzmocnić ściółką z dobrego kompostu. Sadzonki są lepiej wchłaniane i zimują bezpieczniej.

agris.cz/fot.Wikimedia/Pxhere

swiatrolnika.info 2022