Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Toksyczne algi zatruły Odrę? Niemcy nie wykluczają

toksyczne algi

Niezidentyfikowane jeszcze toksyczne algi mogły przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze – tego zdania są niemieccy naukowcy. 

Tezę wysnuli badacze z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24. Dla ekologa wody Christiana Woltera według obecnej wiedzy jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. 

Toksyczne algi zatruły Odrę?

Przy wysokich temperaturach i przy stosunkowo niskim poziomie wody na górnej Odrze w Polsce glony mogły się masowo rozwijać. 

Po otwarciu śluz prawdopodobnie toksyczne algi spływały Odrą. To tłumaczy wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur.

Analityk wody Wolf von Tuempling z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu również uważa tezę o glonach za prawdopodobną, ale może sobie wyobrazić także inne przyczyny – pisze portal. Przede wszystkim wysoka zawartość soli nadal zastanawia badaczy. 

Nielegalne zrzuty substancji mogą tu odgrywać pewną rolę. Szef Związku Wędkarskiego Brandenburgii/Berlina, Lars Dettmann, nie jest przekonany co do teorii, która wprowadza toksyczne algi. Jego zdaniem "ktoś celowo lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku wrzucił do systemu rzecznego rzeczy, które mają ogromny wpływ". Wzrost glonów może być po prostu kolejną konsekwencją tego stanu rzeczy.

toksyczne algi

Czytaj także: Romanowski: Rolnicy nie zgłaszają problemów z sytuacją na Odrze

PAP/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023