O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Tłusty czwartek – dlaczego w ten dzień jemy akurat pączki

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek to słodkie święto, które sprawia przyjemność niejednej osobie. Tradycja ta pojawiła się w Polsce w XVI wieku. 

W najbardziej słodkie święto roku wybieramy pączki nadziewane marmoladną, budyniem, polane lukrem lub okraszone cukrem pudrem. Według wierzeń w tłusty czwartek kalorie się nie liczą, a żaden pączek nie wpływa na wygląd sylwetki. Dlaczego w ten czwartek jemy akurat pączki?

Słodka tradycja jedzenia pączków 

Słodkie święto w tym roku obchodzimy 24.02. Zawsze rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, który zaczyna się od Środy Popielcowej. Jest to święto ruchome, dlatego w każdym roku wypada innego dnia. 

W ten dzień zajadamy się różnego rodzaju pączkami (z marmoladą, budyniem, skórką pomarańczy, lukrem) lub faworkami. Jak sama nazwa wskazuje, tłusty czwartek ma być tłusty. Przesąd mówi, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło przez najbliższy rok i ominie go szczęście. 

tłusty czwartek tradycja

Tłusty czwartek – historia

Słodkie święto obchodzono już w czasach starożytnych. Tego dnia świętowano nadejście wiosny, które dla Rzymian było tzw. tłustym dniem. Święto polegało na jedzeniu tłustych potraw i piciu wina. Rzymianie jedli głównie mięso, a na deser pączki z ciasta chlebowego z boczkiem i słoniną.

W naszym kraju tłusty czwartek pojawił się w XVI w. Był początkiem tłustego tygodnia. Był to czas zabaw i tłustego jedzenia. Wszyscy chcieli najeść się do syta przed długim 40-dniowym postem, którego w tamtym czasie surowo przestrzegano. W Polsce w tym czasie pączki były nazywane pampuchami. Były smażone w głębokim tłuszczu, na smalcu. Podawano je na słodko, ale obficie doprawiano skwarkami.

Najtańsze pączki kupimy w hipermarketach i dyskontach, droższe oraz większe znajdziemy w piekarniach i cukierniach. Chociaż w tym roku pączki podrożały o kilka procent, to warto skusić się na małą przyjemność. 

Przeczytaj również: Najlepszy pączek na Woli został wybrany. Robi go Jerzy Waldemar Zosicz

auchan.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023