O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Terminal zbożowy w Gdańsku powstanie najwcześniej za 1,5 roku

Terminal zbożowy

Po rozpoczęciu budowy można się spodziewać, że po upływie około 1,5 roku nowy terminal zbożowy w Gdańsku będzie ukończony.

,,Sama budowa terminala zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5–3 mln ton” – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski. Inwestycja ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę terminala

Michalewski poinformował dziennikarzy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że sama budowa terminala zbożowego zajmie 1,5 roku. Wyjaśnił, że w porcie jest 26 ha; przypomniał, że w 2004–2005 r. Kanadyjczycy próbowali tu zbudować terminal zbożowy pod import zboża z Kanady do Polski. Stoją tam silosy, w których można składować łącznie 120 tys. ton zboża.

Michalewski poinformował, że port ma pozwolenie na budowę terminala, a w niedługiej perspektywie prawdopodobnie ogłoszony zostanie przetarg. Pytany o przepustowość takiego terminala wyjaśnił, że wyniosłaby ona ok. 2,5 do 3 mln ton zboża.

Według wiceprezesa w 2022 roku wszystkie polskie porty mogą eksportować ok. 9 mln ton zbóż (razem z ukraińskim zbożem).

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk Spółka Akcyjna powstał w 1998 roku jako spółka prawa handlowego i działa na podstawie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz Kodeksu spółek handlowych. Zastąpił on Zarząd Portu Gdańsk SA i kontynuuje tradycje poprzedników oraz jest jedynym podmiotem zarządzającym portem. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa, gmina Gdańsk oraz uprawnieni pracownicy.

Terminal zbożowy

Terminal zbożowy będzie miał wkład w bezpieczeństwo żywnościowe

Przypominamy, że w lipcu Kancelaria Premiera poinformowała, że rząd przyjął uchwałę ws. terminala produktów rolno–spożywczych. Zdecydowano, że terminal zbożowy ma powstać w Gdańsku.

,,Rada Ministrów uznaje za zasadne zlokalizowanie w Porcie Gdańsk terminala produktów rolno-spożywczych, w szczególności zboża. Rozwiązanie to wniesie wkład w zapewnienie bezpieczeństwa państwa, w szczególności bezpieczeństwa żywnościowego Polski, a także całej społeczności międzynarodowej" – podano w komunikacie.

Zaznaczono, że jest to istotny element bezpieczeństwa państwa, biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Czytaj również:Henryk Kowalczyk: Uruchomimy terminal zbożowy w ciągu kilku tygodni

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023