O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Tegoroczne zbiory zbóż średnio o 1 procent mniejsze niż w roku ubiegłym

zbiory zbóż

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż w 2022 roku będą nieco mniejsze niż rok temu i wyniosą około 22,6 mln ton.

Zdaniem ekspertów z Copa–Cogeca w Europie w 2022 roku można spodziewać się zbiorów zbóż na poziomie 277 mln ton, czyli o 4,4 procent mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory będą mniejsze o wieloletniej średniej o 3,8 proc. Jak wygląda sytuacja w Polsce ze zbiorami zbóż i innych roślin?

Zboża mniej, ale zbiory owoców i warzyw wyższe niż rok temu

W Polsce można spodziewać się, że zbiory zbóż wyniosą około 26,6 mln ton, to jest o około 1 proc. mniej w porównaniu ze zbiorami ubiegłorocznymi – podał GUS w komunikacie.

GUS szacuje ponadto:

  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na około 3,6 mln t, tj. o około 12 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
  • produkcję warzyw gruntowych ocenia się na około 4,0 mln t, tj. na poziomie o 3 proc. wyższym w porównaniu do roku ubiegłego;
  • szacuje się, że zbiory owoców z drzew będą o 5,8 proc. wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą ponad 4,7 mln t;
  • produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niemal 620 tys. t, czyli o 9,3 proc. więcej od zbiorów w 2021 r.

Zbiory zbóż

Zbiory zbóż w Europie

Jak już wspomniano, według ekspertów z Copa–Cogeca zbiory zbóż w Europie skurczą się w 2022 roku do 277 mln ton, tj. o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Powierzchnia uprawy pszenicy zwyczajnej w UE–27 jest w miarę stabilna. Zdaniem ekspertów Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste” areał uprawianej pszenicy w krajach Unii Europejskiej utrzymał się prawie na stabilnym poziomie 21,7 mln ha.

W całej Unii Europejskiej pszenice zasiano na powierzchni 21,7 mln hektarów. Jednakże Copa–Cogeca spodziewa się spadku plonów ze 129,2 mln t. rok temu do 123,4 mln ton w tym roku. Zdaniem ekspertów spadków produkcji oczekuje się w przypadku innych zbóż. Duży spadek będzie dotyczył pszenicy durum, której będzie mniej o 14,6% w porównaniu do 2021 roku. Jednakże, zbiory zbóż nie napawają niepokojem.

Czytaj więcej: Copa–Cogeca: Zbiory zbóż w Europie skurczą się w 2022 roku

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023