O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-04-2020

Autor: Oliver Pochwat

Technologia MAP – opakowania, które wypierają konserwanty

Technologia MAP opakowanie

Technologia MAP to metoda pakowania żywności, w której wykorzystuje modyfikowaną atmosferę do pakowania produktów. Dzięki zastosowaniu gazów żywność pozostaje świeża bez konieczności użycia konserwantów.  

Technologia MAP zastosowane gazy

W przypadku pakowania produktów za pomocą technologii MAP stosuje się trzy gazy dobrane w odpowiednich proporcjach. Pierwszy gaz to azot. Jest to gaz obojętny, który wypiera powietrze z opakowania. Używa się go również do wyrównania różnic w mieszaninie gazowej. Zastosowania azotu w technologii MAP zapobiega z kolei zapadaniu się opakowań z żywnością o wysokiej zawartości wilgoci i tłuszczu. Drugim zastosowanym gazem wykorzystywanym w technologii MAP jest dwutlenek węgla. Gaz ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i ma właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne. Im wyższe stężenie dwutlenku węgla, tym dłuższa przydatność produktu do spożycia. Nadmierna ilość dwutlenku węgla w opakowaniu może powodować jednak zmianę smaku, utratę soczystości. Ostatnim gazem jest tlen. Jego obecność w mieszance pozwala zachować mięsu ładną barwę. Tlen powoduje również rozkład tlenowy żywności i jest niezbędny do rozwoju mikroorganizmów aerobowych.mieso MAP

Technologia MAP korzyści

Rosnąca świadomość konsumencka i preferencje konsumenckie wymagają tego, aby produkt dostarczony do sklepu był najwyższej jakości. Coraz więcej konsumentów chce spożywać żywność świeżą, która nie zawiera w sobie konserwantów, ale ma też długi termin przydatności.  Żywność pakowana w atmosferze ochronnej psuje się dużo wolniej. W połączeniu z odpowiednią temperaturą, opakowania w technologii MAP zapewniają świeżość i długi okres przydatności do spożycia. Wyroby MAP dostarczają konsumentowi w najlepszym możliwym stanie. Większa trwałość produktów wiąże się również z ograniczeniem konieczności utylizacji odpadów. W wielu przypadkach opakowania podlegają recyclingowi. Technologia MAP otwiera również nowe rynki dla producentów. Dłuższy okres przydatności produktu umożliwia dostawę produktów szybko psujących na większe odległości. Żywność zapakowana w opakowaniu, które wykorzystuje technologię MAP, jest pozbawiona konserwantów. Opakowania, w których zastosowano technologię MAP, ułatwiają również dystrybucję żywności.

Czytaj także: Hodowla drobiu, a antybiotyki – co warto wiedzieć?

Technologia MAP – co można pakować?

Dzięki zastosowaniu opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą możemy pakować szeroką gamę produktów spożywczych. Tradycyjnie w technologii MAP pakuje się nabiał, mięso, pieczywo, ale MAP wykorzystuje się również do pakowania ryb, kawy czy owoców. Technologia MAP wykorzystywana jest również w pakowaniu gotowych posiłków. 

o-kurczaki.pl/dobrydrob.pl/wittgas.com/Fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023