Talk icon

Informacje

26-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny jaj są szalone. Poznaj przyczyny globalnych podwyżek cen

ceny jaj

Ceny jaj konsumpcyjnych rosną. Duże jaja na rynku hurtowym w Środkowo- Zachodnich USA przed Wielkanocą wzrosła o blisko 200%. 

Konsumenci aktualnie płacą więcej nie tylko za jaja w skorupkach, ale również za produkty spożywcze, w  których istotnym składnikiem są jaja, takie jak majonezy czy sosy. Za wszystkim stoją nie tylko skutki wojny na Ukrainie, ale również grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych i we Francji. 

Wysokie ceny jaj konsumpcyjnych

Wysokie ceny są spowodowane wieloma czynnikami. Główny wpływ mają skutki wojny na Ukrainie oraz grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Problemy Amerykanów oraz duże straty w pogłowiu kur niosek we Francji spowodowane masowymi ubojami drobiu, ograniczyły globalne dostawy jaj. Z kolei sytuacja na Ukrainie zamroziła wysyłki jaj na rynek Unii Europejskiej oraz Bliski Wschód.

Według danych w USA z powodu grypy ptaków zlikwidowano ponad 19 milionów kur niosek. Francja z powodu wirusa straciła 8,0 proc. pogłowia kur nieśnych. Ceny dużych jaj na rynku hurtowym w Środkowo-Zachodnich Stanach Zjednoczonych przed Wielkanocą wzrosła o blisko 200 % w porównaniu rok do roku. W efekcie, konsumenci płacą więcej nie tylko za jaja w skorupkach, ale również za produkty spożywcze, w  których istotnym składnikiem są jaja, takie jak majonezy czy sosy. 

ceny jaj świat

Analitycy KIPDiP: To tylko część czynników kształtujących rynek jaj

Ceny jaj znacząco wzrosły, ale według analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wymienione wyżej wymienione czynniki to tylko część fundamentalnych czynników kształtujących rynek jaj w  Europie, w tym w Polsce. Analitycy KIPDiP spodziewają się, że zarówno rynek w krótkim terminie – poświątecznym – jak i co najmniej średnim terminie będzie pozostawał pod presją tychże zdarzeń. Dodatkowo nie należy umniejszać  dalszego wpływu na ceny sytuacji ekonomicznej producentów jaj w poszczególnych krajach unijnych.

Czytaj też: Ceny jaj na Wielkanoc wysokie. Poznaj przyczyny podwyżek

kipdip.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023