Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Tarcza Inflacyjna na dłużej! Senat przyjął ustawę bez poprawek

VAT

Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przedłużają m.in. wyłączenie z opodatkowania podatkiem do 31 lipca tego roku.

Nowe przepisy przewidują przedłużenie zwolnienia z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedłużenie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw do 31 lipca tego roku, a wiec analogicznie jak w przypadku obniżek stawek VAT.

Tarcza Antyinflacyjna będzie przedłużona?

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa przewiduje również obniżenie stawki akcyzy na lekki olej opałowy do poziomu unijnego – również do 31 lipca.

Nowelizacja dostosowuje też polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

VAT

Niższy VAT na podstawowe produkty

Nowe przepisy zakładają zwolnienie z VAT importu towarów i usług przez siły zbrojne innych państw członkowskich do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Przypadki i tryb zwrotu VAT dla sił zbrojnych innych państw członkowskich mają być wskazane w rozporządzeniu ministra finansów.

Czytaj również: ING zapowiada większy wzrost PKB Polski niż Komisja Europejska

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023