O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Tarcza antyinflacyjna przedłużona do końca 2022 roku

Tarcza antyinflacyjna

Rada Ministrów zdecydowała, że do końca 2022 r. przedłużona zostanie tarcza antyinflacyjna obowiązującej obecnie do 31 października br.

Przedłużenie dotyczy m. in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

„Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne. Dlatego monitorując obecną sytuację podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjne do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli” – mówi wiceminister finansów Artur Soboń.

Tarcza antyinflacyjna to m.in.: obniżka stawek VAT do 0% VAT na żywność objętą wcześniej 5% podatkiem; do 0% na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą zamiast 8%; do 0% VAT na gaz ziemny zamiast 23%; do 5% VAT na energię elektryczną i cieplną zamiast 23%; do 8% VAT na paliwa silnikowe zamiast 23%. 
Obniżona została także akcyza: obniżka do minimum akcyza na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energie elektryczną; zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej; dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.

tarcza antyinflacyjna

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Premier: rozważamy to 

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023