O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt

zmiany w Kodeksie pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Premier Morawiecki nie krył zadowolenia z proponowanych zmian.

Szef rządu podkreślił, że to ,,dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i rynku prac”.

Rząd wprowadza zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Premier Mateusz Morawiecki wskazuje, że zmiany w Kodeksie pracy przyniosą korzyści wszystkim Polakom.

,,Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika" – powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zobacz też: NSZZ RI "Solidarność" spotkała się z premierem i ministrem rolnictwa

Szef rządu poinformował, że zgodnie z przyjętym projektem wprowadzony zostanie m.in. dodatkowy urlop rodzicielski. 

,,Wprowadzamy także dodatkowe przerwy w pracy w sytuacji, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy" – powiedział szef rządu.

zmiany w Kodeksie pracy

Ponadto projekt przewiduje m.in. elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy.

,,Pandemia nieodwracalnie zmieniła bardzo wiele branż i charakterystykę rynku pracy, dostosowujemy się do niej. Słuchamy głosów pracodawców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim słuchamy głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre propozycje dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, dla polskiego rynku pracy" - podkreślił premier. 

PAP/fot.KPRM

swiatrolnika.info 2023