Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szwecja: Trwa odstrzał niedźwiedzi. Pierwszego dnia padło ponad 80 sztuk

odstrzał niedźwiedzi

W Szwecji od 21 sierpnia trwa odstrzał niedźwiedzi. Pierwszego dnia polowania upolowano 81 sztuk. Do 15 października można odstrzelić ponad 600 sztuk.

Trwa dyskusja na temat zestrzeliwania dużych drapieżników. Organizacje zwalczające polowania biorą na cel myśliwych na całym świecie. Żądają zakazu polowań i sprowadzania łupów. Szwecja, gdzie ponad 90 proc. mieszkańców akceptuje polowania, odpiera ataki, wskazując na zagrożenia ze strony zwierząt.

Szwedzi popierają odstrzał niedźwiedzi

Odstrzał niedźwiedzi ma poparcie nie tylko społeczeństwa, ale również wszystkich izb parlamentów. Myśliwi skutecznie argumentują poloewania w sądzie, gdzie działacze z wyżej wymienionych organizacji próbują blokować decyzje samorządowców, a samo polowanie jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Zdaniem aktywistów niedźwiedzie nie stanowią problemu ani zagrożenia dla ludzi.

Sąd Administracyjny nie podziela tych poglądów w tym sezonie. Polowanie rozpoczęło się w 7 hrabstwach (odpowiednik naszych województw). Od 21 sierpnia do 15 października w Szwecji można polować na niedźwiedzie. Pierwszego dnia sezonu odstrzelono 81 z 622 niedźwiedzi.

Odstrzał niedźwiedzi

Czytaj również:Niedźwiedzie uchwycone na fotopułapkach w Beskidzie Żywieckim

Wildmen/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023