O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Szef unijnej dyplomacji: Globalna fala głodu z powodu wojny na Ukrainie

Globalna fala głodu

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych ostrzegł, że światu grozi globalna fala głodu z powodu przedłużającej się wojny na Ukrainie.

Wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu, a Kreml prowadzi działania dezinformacyjne, oskarżając UE o blokowanie eksportu zbóż i nawozów - napisał w sobotę w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS).  Zdaniem Borellego już przed wojną świat przegrywał walkę z głodem.

Blokowanie eksportu przez Rosję

"Grozi nam globalna fala głodu. Aby temu zapobiec, najwyższym priorytetem pozostaje zakończenie wojny i opuszczenie przez wojska rosyjskie Ukrainy. Taki jest cel ogromnego wsparcia udzielanego przez UE dla Ukrainy i środków ograniczających, które stosujemy wraz z naszymi sojusznikami przeciwko reżimowi Putina. Jednak nigdy nie braliśmy na cel rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów. Sankcje UE nie zabraniają Rosji eksportu jakichkolwiek towarów rolnych i płatności za taki eksport (...), pod warunkiem, że nie są w to zaangażowane osoby lub podmioty objęte ograniczeniami. Sankcje unijne nie mają również zastosowania eksterytorialnego, tj. nie obowiązują podmiotów spoza UE, chyba że ich działalność przynajmniej częściowo jest prowadzona na terenie Unii" – napisał Borrell.

Zwrócił uwagę na to, że Moskwa z jednej strony blokuje porty Ukrainy, uniemożliwiając eksport milionów ton zboża na rynki światowe i stosuje ograniczenia oraz cła na wywóz własnej produkcji, z drugiej zaś strony prowadzi kampanię dezinformacji, oskarżając Zachód o stworzenie zagrożenia żywnościowego.

"Kiedy rosyjska machina propagandowa twierdzi, że jesteśmy odpowiedzialni za kryzys żywnościowy, to jest to cyniczne kłamstwo, jak wiele innych, które ta machina szerzy od wielu lat. (...) Wszyscy, którzy chcą ograniczyć światowy kryzys żywnościowy, powinni przede wszystkim pomóc nam zwiększyć presję na Rosję, aby zakończyła agresję" – skonstatował szef unijnej dyplomacji.

Globalna fala głodu i Ameryka Łacińska

Wojna na Ukrainie, głównie w związku z wzrostem cen żywności i energii, może przyczynić się do wzrostu poziomu ubóstwa w wielu miejscach świata.  Globalna fala głodu może dotknąć również kraje Ameryki Łacińskiej

Odsetek mieszkańców Ameryki Łacińskiej cierpiących niedostatek wzrośnie w tym roku do 33,7 proc., a skazanych na skrajne ubóstwo i głód – do 14,9 proc. Jest to wzrost o 1,6 proc. w pierwszym przypadku i o 1,1 proc. w drugim. Tak brzmi ogłoszona w poniedziałek w stolicy Chile, Santiago, prognoza Komisji Gospodarcza ONZ ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL), która wskazuje również na szybko rozkręcającą się w tym roku w regionie spiralę inflacji, która już w kwietniu wyniosła 8,1 proc., przy czym banki zapowiadają jej prawdopodobne przyspieszenie.

Czytaj również:Zablokowane ukraińskie porty oznaczają utratę milionów ton zbóż

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023