O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Szef PSP: Niech św. Florian prowadzi nas w życiu osobistym i służbowym

PSP

W czasie obchodów Dnia Strażaka komendat PSP życzył strażakom, aby świety Florian prowadził ich w życiu osobistym i służbowym. 

Centralne obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się w piątek o godz. 11 na placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości bierze udział prezydent Andrzej Duda. Szef Państwowej Straży Pożarnej przypomniał historię powstania Państwowej Straży Pożarnej. Były to dwie ustawy przyjęte przez Sejm w sierpniu 1991 r. 

Dzień Strażaka

"Niech święty Florian prowadzi nas w życiu osobistym i służbowym. Każdy strażak będzie ofiarny i mężny w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i mienia, nawet z narażeniem życia"  powiedział komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podczas piątkowych centralnych obchodów Dnia Strażaka.

Szef Państwowej Straży Pożarnej przypomniał historię powstania Państwowej Straży Pożarnej.

"Swoistym kamieniem węgielnym do powstania naszej formacji były dwie ustawy przyjęte przez Sejm w sierpniu 1991 roku. To był błysk geniuszu, który dał początek formacji mundurowej do prowadzenia wszelkich działań ratowniczych"  powiedział nadbryg. Bartkowiak.

PSP dzień strażaka

Komendat PSP: Znaczna część interwencji to głównie miejscowe zagrożenia

Szef PSP zaznaczył, że jeszcze do niedawna Straż Pożarna kojarzyła się z reagowaniem na zagrożenia związane z ogniem, z gaszeniem pożarów. Podkreślił, że w ubiegłym roku tego typu zdarzeń było tylko 20 procent.

"Znaczna część interwencji, które teraz podejmują strażacy to głównie miejscowe zagrożenia. Na pierwszym miejscu w ostatnich dwóch latach były zdarzenia medyczne, co spowodowane było epidemią koronawirusa. Na drugim miejscu znajdują się gwałtowne zjawiska atmosferyczne i na trzecim akacje ratownicze związane z kolizjami i wypadkami w ruchu komunikacyjnym" – wyjaśnił i dodał, że ta statystyka pokazuje, że Straż Pożarna jest obecnie nowoczesną służbą ratowniczą, w szerokim znaczeniu tego słowa.

Komendant PSP wskazał, że w czasie pandemii strażacy zaczęli wykonywać zupełnie nowe zadania. Byli na granicach, badali temperaturę, odkażali miejsca publiczne, dostarczali środki higieniczne, wspomagali starszych i samotnych, byli też w szpitalach covidowych.

Polscy strażacy wyruszyli z pomocą humanitarną do Mołdawii oraz na Białoruś i Ukrainę. Po agresji Rosji na Ukrainę strażacy pomagają uchodźcom w punktach recepcyjnych, pomagają w transporcie. "Ogłosiliśmy też zbiórkę sprzętu dla naszych braci strażaków na Ukrainie"  dodał strażak. W połowie marca na Ukrainę pojechało ponad 2,3 tys. palet ze sprzętem i odzieżą ochronną oraz ponad 200 samochodów pożarniczych.

Przypomniał, że strażacy działają nie tylko w Polsce, ale na terenie Europy i świata. W ciągu 30 lat strażacy brali udział w 35 działaniach międzynarodowych, z czego 15 przeprowadzono w ostatnim 2,5 roku. To akcje ratownicze i humanitarne.

Sprawdź też: PSP: Strażacy podjęli w tym roku ponad 226 tysięcy interwencji

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023