Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Michał Rybka

Szczepionka przeciwko grypie ptaków coraz bliżej

Szczepionka przeciwko grypie ptaków

Szczepionka przeciwko grypie ptaków dzięki poparciu większości europejskich ministrów rolnictwa przechodzi kolejną fazę badań w holenderskim laboratorium.

Bruksela zapewnia, że kroki podejmowane ku zatwierdzeniu szczepionki nie powinny wpływać na handel produktami drobiowymi. Obecnie Francja sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Podobnie jak Holandia, francuski minister rolnictwa Julien Denormandie jest wielkim zwolennikiem szczepienia drobiu, aby zapobiec koniecznemu ubojowi zakażonych ptaków.

Szczepionka budzi wątpliwości

Szczepionka przeciwko grypie ptaków może okazać się zbawienna w swoich skutkach, ponieważ tylko w tym roku sektor drobiu w wielu krajach europejskich cierpi z powodu ostrego sezonu ptasiej grypy.

Jednak nie wszystkie kraje są chętne do szczepienia drobiu. Większość krajów UE ostrzega przed ograniczeniami handlowymi i zakazami eksportu produktów drobiowych, jeśli drób w Europie będzie szczepiony. Pomimo wątpliwości na tym etapie nie da się jednoznacznie stwierdzić potencjalnej szkodliwości szczepionki.

Szczepionka przeciwko grypie ptaków

Szczepionka przeciwko grypie ptaków w fazie badań klinicznych

Próba szczepionki w kontrolowanych warunkach jest obecnie przygotowywana w holenderskim laboratorium. Tamtejszy minister rolnictwa Henk Staghouwer spodziewa się pierwszych wyników najwcześniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Badana jest także szczepionka w warunkach terenowych.

Ponadto Francją z Holandią badają, czy istnieją inne możliwości przeprowadzenia próby szczepień przeciwko ptasiej grypie. Francja ma nadzieję, że w czerwcu w radzie rolnej będzie mogła podzielić się wynikami badań nad środkami zapobiegawczymi, takimi jak szczepienia. Zarówno Francja, jak i Holandia uważają, że do zapobiegania ptasiej grypie potrzeba więcej niż obecne środki bezpieczeństwa biologicznego.

Wyczekiwana szczepionka przeciwko grypie ptaków

Komisarz europejski Janusz Wojciechowski opracowuje przepisy dotyczące szczepień drobiu przeciwko ptasiej grypie. Obejmuje to porady Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Według komisarza ważne jest, aby kraje spoza Unii Europejskiej przyjmowały szczepionkę przeciwko ptasiej grypie w celu zapobiegania i kontrolowania choroby. Oprócz holenderskiego rządu za szczepionką przeciwko ptasiej grypie opowiadają się również tamtejsze sektory drobiu oraz weterynarze.

Czytaj też: Szczepionka przeciw grypie ptaków możliwa już w przyszłym roku

źródła:nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023