Talk icon

Informacje

03-03-2021

Autor: Monika Faber

Szczepionka dla norek – czy ministrowi zależy na ratowaniu zwierząt?

Szczepionka dla norek

Polskie Ministerstwo Rolnictwa otrzymało od firmy Zoetis ofertę szczepionki na koronawirusa przeznaczonej dla zwierząt domowych i hodowlanych. Szczególnie warta uwagi jest szczepionka dla norek, która mogłaby pomóc rozwiązać problem konieczności wybijania zwierząt i narażania hodowców na straty. Pozostaje więc pytanie czy Grzegorz Puda wysłucha apelu hodowców i zgodzi się na zakup szczepionek? A może tak naprawdę ministrowi rolnictwa nie chodzi o dobro zwierząt?

Szczepionka dla norek uratuje hodowle

Jak informuje Wirtualna Polska, polskie Ministerstwo Rolnictwa otrzymało od firmy Zoetis ofertę szczepionki na koronawirusa przeznaczonej dla zwierząt domowych i hodowlanych, czyli psów, kotów i norek. Szczególnie warta uwagi jest szczepionka dla norek, która mogłaby pomóc rozwiązać problem konieczności wybijania zwierząt i narażania hodowców na straty.

Firma Zoetis to największy na świecie producent leków oraz szczepionek dla zwierząt domowych i hodowlanych. Do 2013 roku była częścią koncernu farmaceutycznego Pfizer. Oferowana przez firmę szczepionka dla norek oparta jest na podobnym mechanizmie jak ludzka. Zawiera białko wirusa SARS-CoV-2, które po wstrzyknięciu wywołuje reakcję odpornościową organizmu zwierzęcia. Z kontekstu pisma wynika, że przedstawiciele koncernu chcą sprawdzić, czy polski resort rolnictwa będzie zainteresowany wprowadzeniem preparatu na nasz rynek. Dyrektor generalny firmy informuje, że szczepionka może być wykorzystana na norkach hodowlanych.

Badania nad szczepionką były prowadzone dla psów i kotów w związku z pierwszymi doniesieniami dotyczącymi zagrodzeń SARS-CoV-2 u zwierząt domowych. W badaniach wykazano bezpieczeństwo i racjonalny poziom skuteczności na podstawie testów serologicznych u obu gatunków oraz prób prowokacyjnych u kotów.

– czytamy w piśmie Zoetis Polska do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

Wilki atakują ludzi! Tych przypadków jest zbyt wiele! Pełna lista ataków tutaj!

Szczepionka dla norek? Hodowcy zachwyceni!

Na ofertę szczepień entuzjastycznie reagują hodowcy norek.Szczepionka dla norek Dla nich bowiem szczepionka dla norek to być albo nie być.

Jesteśmy gotowi zaszczepić nasze zwierzęta za własne pieniądze. Możemy nawet udostępnić fermę do badań klinicznych, jeśli to pomoże w sprawie.

– Marek Miśko, dyrektor generalny Związku Polski Przemysł Futrzarski.

Hodowcy już dawno apelowali do ministra Grzegorza Pudy o zainteresowanie się kwestią szczepień hodowanych zwierząt. Przekonywali, że nie chcą żadnych publicznych pieniędzy i szczepionka dla norek mogłaby zostać kupiona przez nich samych. Niestety apele te pozostały bez odpowiedzi.

Wśród hodowców pojawiają się również głosy, że szef resortu rolnictwa specjalnie zwleka z decyzją o zakupie szczepionki. Powodem takiego zachowania miałaby być niechęć Grzegorza Pudy do hodowli zwierząt futerkowych. Przypomnijmy, że obecny minister rolnictwa był gorącym zwolennikiem tak zwanej „Piątki dla zwierząt”, czyli ustawy likwidującej fermy futrzarskie i uderzającej w polskie rolnictwo.

Co więcej, według rozporządzenia weterynaryjnego w przypadku ujawnienia zakażenia koronawirusem u nawet jednej norki, wybite musi zostać całe stado. Hodowcy zaś nie otrzymają za to żadnych odszkodowań. Polscy hodowcy oburzają się, że takie działanie Grzegorza Pudy to de facto próba realizacji zapisów ,,Piątki dla zwierząt” i likwidacji ferm norek bardziej brutalnymi metodami – wybiciem wszystkich zwierząt.

Pozostaje więc pytanie czy Grzegorz Puda wysłucha apelu hodowców i zgodzi się na zakup szczepionek? A może tak naprawdę ministrowi rolnictwa nie chodzi o dobro zwierząt?

wp.pl/fot.twitter/fot.enorka

swiatrolnika.info 2023