Talk icon

Informacje

28-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. We wrześniu kolejna akcja

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Od 10 do 24 września 2022 r. Inspekcja Weterynaryjna przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

„Akcja obejmie teren całego województwa mazowieckiego” - przekazało biuro wojewody mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. "Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka" – przestrzega biuro wojewody, dodając, że przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Wyłożona zostanie doustna szczepionka LYSVULPEN umieszczona we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Akcja wykładania szczepionki nie obejmie zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" – zaznaczyło biuro wojewody.

Wścieklizna nie odpuszcza

W tym roku na terenie województwa mazowieckiego wykryto już 30 przypadków wścieklizny. Wśród zarażonych zwierząt najwięcej jest lisów – 26, pozostałe to: 2 psy, 1 kot i 1 borsuk. Ostatnie zakażenia odnotowano na terenie dzielnicy Wawer. W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.

"Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie" – poinformowało biuro wojewody.

szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Czytaj także: Wścieklizna zagraża kolejnym powiatom. Tam musisz uważać

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022