O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szczepan Wójcik: Rosja wykorzystywała NGO’sy do niszczenia rolnictwa

Szczepan Wójcik ngo

Aktywiści NGO’sów wpływali na polityków, wpływali na media, wpływali na publikę po to, żeby zohydzić polskie futrzarstwo – stwierdził Szczepan Wójcik.

„Te organizacje występowały jako lobbyści prorosyjskiego interesu, bowiem Rosja mówiła wielokrotnie, że przyszedł czas, żeby przejąć tę branżę po Europie Zachodniej, głównie Polsce” – mówił prezes Instytutu Gospodarki Rolnej. w programie „Po stronie prawdy” w TV Trwam. Dodał, że służby rosyjskie umiejętnie wykorzystywały organizacje pozarządowe do niszczenia bezpieczeństwa żywnościowego.

Rosyjska gra bezpieczeństwem żywnościowym

Zdaniem prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej organizacje pozarządowe mają gigantyczną siłę w wywieraniu presji na rządy w Europie. Lobbyści, głównie z organizacji ekologicznych umiejętnie wpływali na decyzję o blokowaniu kluczowych inwestycji państwowych.

„Jestem przekonany, że dokładnie te same działania były wymierzone przeciwko rolnictwu, tak jak miało to miejsce w przypadku innych dziedzin gospodarki. Trwający cztery lata zorganizowany i bardzo intensywny atak nie był przypadkowy. Blokowanie inwestycji rolnych, blokowanie możliwości rozwoju przez inwestorów czy producentów z Polski miało obniżyć nasz potencjał produkcji żywności osłabić przychód z eksportu” – podkreślił Szczepan Wójcik.

„Bogate państwa nie będą miały problemu z dostosowaniem się do bardzo drogiej ekologicznej produkcji. Najgorszy scenariusz jest więc pisany dla krajów członkowskich takich jak Polska. Mówią nam, że Unia przeznaczy na przemianę rolnictwa pieniądze. Powiem, że jest to tym bardziej niebezpieczne. Skoro Unia już dziś uzależnia wypłatę należnych nam pieniędzy od tzw. praworządności, to uważam, że możemy pożegnać się z nimi, a na pewno liczyć się z szantażowaniem polskich rolników wypłatą pieniędzy” – dodał prezes IGR.

szczepan wójcik

Szczepan Wójcik o działaniach Rosji

Zdaniem Szczepana Wójcika Rosja dynamicznie odbudowuje swoje rolnictwo, ponieważ od lat przygotowywała się na obecne działania. Jako IGR w październiku 2021 roku uczestniczyli na największych targach rolnych pod Moskwą. Instytut chciał zobaczyć czy Federacja Rosyjska będzie w stanie wejść do gry na rynku azjatyckim i europejskim.

„Dzisiaj okazuje się, że bardzo wiele pomysłów na ograniczenie produkcji rolnej pochodziło właśnie z Rosji, a narzędziami do wywierania presji na polityków i społeczeństwo były organizacje ekologiczne” – podkreślił Szczepan Wójcik.

„Co zobaczyłem? Ogromne targi, znakomity zachodni sprzęt, ogromne wizualizacje gospodarstw, jakie Rosjanie chcą tworzyć u siebie. Wszystko to, co próbuje się zamknąć czy też obrzydzić Europejczykom tzw. Zielonym Ładem, zaczęła promować u siebie Rosja. Czy widać tam rozwalające się gospodarstwa, drogi, słabe maszyny? Oczywiście, że widać, ale widać też bardzo wiele supernowoczesnego sprzętu, takiego sprzętu, którego na próżno szukać w innych krajach europejskichę" – zaznaczył.

Bezpieczeństwo żywnościowe Rosji w czasie wojny

Szczepan Wójcik zauważył, że Rosja nie tylko chciała przejąć produkcję rolną od Unii Europejskiej, ale również zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe w czasie ewentualnych konfliktów zbrojnych. Federacja Rosyjska planowała również mocne wejście na rynek futrzarski. Warto przypomnieć, że hodowcy zwierząt futerkowych byli przez lata atakowani przez tzw. obrońców praw zwierząt.

„Wpływali na polityków, wpływali na media, wpływali na opinię publiczną po to, żeby zohydzić tę bardzo istotną gałąź gospodarki rolnej. Co się okazało? Mieliśmy nagrania z ukrytych kamer, że te organizacje występowały jako lobbyści zachodnich firm utylizacyjnych, jako lobbyści prorosyjskiego interesu, bowiem Rosja mówiła wielokrotnie – nawet na stronie ministerstwa rolnictwa Rosji, w gazetach rosyjskich – że przyszedł czas, żeby przejąć tę branżę po Europie Zachodniej, głównie Polsce – tłumaczył prezes IGR.

„Jako Instytut, widząc to wszystko co się dzieje, staraliśmy się przeciwdziałać temu zjawisku. Chcieliśmy zjednoczyć rolników Unii Europejskiej, również rolników polskich, w jednym projekcie – EUnited Agri. Mówimy o projekcie ponad 13 (chyba teraz 14) krajów Unii Europejskiej, rolników różnych branż – czy to hodowlanych, czy to produkcyjnych, czy to osób, które uprawiają zboże czy hodują zwierzęta” – zaznaczył Wójcik.

Przez lata dużym problemem był brak dobrego zorganizowania się rolników, którzy musieli się zmierzyć z bogatymi w rosyjskie pieniądze organizacjami. Obecnie dużym problemem jest bezkarność organizacji pozarządowych, które w imieniu jakiejś idei potrafią dokonywać przestępstw.

Czytaj również: Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe wpisać do Konstytucji

Radio Maryja/fot.AR

swiatrolnika.info 2023