Informacje
21-08-2020
Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów

Pandemia koronawirusa odbiła się negatywnie na wskaźnikach eksportowych, jakie notuje polskie rolnictwo. Od czasu naszego wejścia do UE eksport rósł z roku na rok. Bieżący może być jednak nieco słabszy, choć od czerwca sytuacja staje się coraz bardziej optymistyczna. Dzieje się tak, ponieważ kraje o słabszej gospodarce rolnej poszukują nowych i stabilnych źródeł dostaw artykułów rolno-spożywczych. Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów – zauważa Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.
Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo silne, mimo pandemii
Polskie rolnictwo jest silne mimo pandemii. Handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w pierwszym półroczu była wyższa o 7 proc. w porównaniu z wynikami z roku 2019.
Początek roku zwiastował znaczący wzrost względem analogicznych okresów w latach ubiegłych, ale pandemia szybko stonowała nastroje eksporterów.
Na początku roku, wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny, rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym. Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia wpłynęła istotnie na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się z dnia na dzień
– tłumaczy minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Jednak bardzo szybko uruchomiliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej o możliwościach eksportu do różnych krajów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu naszych dyplomatów, do których apelowałem o zbieranie takich informacji z rynków zagranicznych
– dodał.
Czytaj także: Chiński drób – jego produkcja będzie rosła w 2020 i 2021 roku!
Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów
Problemy żywnościowe krajów świata spowodowało, że zaczęły one szukać stabilnych dostawców żywności, czyli krajów o silnej strukturze rolnej zapewniającej produkcję nadwyżkową, która – chcąc nie chcąc – musiała zostać skierowana na eksport.
Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów. Zainteresowane polską żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban.
– zauważył Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.
Wstępne dane za pierwsze półrocze pokazują dobre wyniki w handlu zagranicznym. Odnotowany został wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Wpływ miały na to przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz ożywienie w eksporcie w czerwcu br. W pierwszym kwartale br. korzystna była deprecjacja złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w drugim kwartale br.
mrriw/jac