Talk icon

Informacje

21-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów

Szczepan Wójcik

Pandemia koronawirusa odbiła się negatywnie na wskaźnikach eksportowych, jakie notuje polskie rolnictwo. Od czasu naszego wejścia do UE eksport rósł z roku na rok. Bieżący może być jednak nieco słabszy, choć od czerwca sytuacja staje się coraz bardziej optymistyczna. Dzieje się tak, ponieważ kraje o słabszej gospodarce rolnej poszukują nowych i stabilnych źródeł dostaw artykułów rolno-spożywczych. Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów – zauważa Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo silne, mimo pandemii

Polskie rolnictwo jest silne mimo pandemii. Handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w pierwszym półroczu była wyższa o 7 proc. w porównaniu z wynikami z roku 2019.szczepan wojcik rolnictwo eksport 2

Początek roku zwiastował znaczący wzrost względem analogicznych okresów w latach ubiegłych, ale pandemia szybko stonowała nastroje eksporterów.

Na początku roku, wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny, rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym. Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia wpłynęła istotnie na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się z dnia na dzień

– tłumaczy minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Jednak bardzo szybko uruchomiliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej o możliwościach eksportu do różnych krajów. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu naszych dyplomatów, do których apelowałem o zbieranie takich informacji z rynków zagranicznych

– dodał.

Czytaj także: Chiński drób – jego produkcja będzie rosła w 2020 i 2021 roku!

Szczepan Wójcik: Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów

Problemy żywnościowe krajów świata spowodowało, że zaczęły one szukać stabilnych dostawców żywności, czyli krajów o silnej strukturze rolnej zapewniającej produkcję nadwyżkową, która – chcąc nie chcąc – musiała zostać skierowana na eksport.

Polskie rolnictwo pomogło odbudować podczas pandemii rezerwy żywnościowe wielu krajów. Zainteresowane polską żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban.

– zauważył Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Wstępne dane za pierwsze półrocze pokazują dobre wyniki w handlu zagranicznym. Odnotowany został wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Wpływ miały na to przede wszystkim bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. oraz ożywienie w eksporcie w czerwcu br. W pierwszym kwartale br. korzystna była deprecjacja złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w drugim kwartale br.

mrriw/jac

swiatrolnika.info 2023