Talk icon

Informacje

11-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szczepan Wójcik reaguje! Pomoże producentom z zagłębia paprykowego

Szczepan Wójcik papryka

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik spotkał się 10 sierpnia z przedstawicielami największego zagłębia paprykowego w Polsce.

Zrzeszenie Producentów Papryki RP poinformowało na spotkaniu, że są w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ duże, zagraniczne sieci handlowe narzucają niskie ceny za paprykę, co staje się nieopłacalne dla polskich rolników. W opinii Prezesa Fundacji Rolnik Handluje, taka sytuacja jest celowa, ponieważ poprzez obniżki cen, próbuje się zniszczyć polskie gospodarstwa rolne. Prezes IGR zamierza wesprzeć polskich producentów papryki.

Producenci papryki protestują i proszą o pomoc

Pod koniec lipca przed jednym z radomskich supermarketów protestowali producenci papryki. Wyrażali swój sprzeciw wobec stosowania dumpingu przez zagraniczne sieci handlowe. Zdaniem protestujących, sieci handlowe tworzą promocje, bez pytania producentów papryki o ceny. Sytuacja w Radomiu zakończyła się zakupem gorszej jakości papryki przez sieć handlową.

5 sierpnia w miejscowości Potworów na południowym Mazowszu odbył się kolejny protest producentów. Akcja protestacyjna była spowodowana sprowadzaniem przez jedną z zagranicznych sieci handlowych warzyw zza granicy. Zrzeszenie Producentów Papryki RP stworzyło tzw. „listę wstydu”, czyli spis dyskontów, które oferują importowane warzywa.

Na pomoc producentom ruszył pochodzący z tego regionu Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej. 10 sierpnia spotkał się z przedstawicielami zagłębia paprykowego. Zdaniem hodowcy branża przechodzi duże problemy, ale mają świetnej jakości produkty. Podczas spotkania odbyła się burza mózgów.

Szczepan Wójcik: Strategia dla ratowania polskiej papryki

Pochodzący z tego samego regionu Szczepan Wójcik, za pośrednictwem portalu Twitter poinformował, że podczas burzy mózgów, wraz z przedstawicielami zagłębia paprykowego, udało się stworzyć ramowy plan, który posłuży do stworzenia strategii dla ratowania polskiej papryki.

Tymczasem, Zrzeszenie Producentów Papryki RP uruchomiło specjalny numer alarmowy 516 124 929, za pomocą którego można zgłaszać przypadki oferowania zagranicznej papryki w marketach. Obecnie jest szczyt sezonu na polską paprykę, która jest bardzo dobrej jakości. Zdaniem organizacji, najprawdopodobniej jeszcze trzy zagraniczne sieci handlowe trafią na listę wstydu. Każdy zgłoszony przypadek ma być gruntownie sprawdzany i weryfikowany.

Czytaj również: Producenci papryki protestowali w Radomiu – powodem dumping cenowy

swiatrolnika.info 2023