O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Szczepan Wójcik: Przed nami największy kryzys żywnościowy od dekad

Szczepan Wójcik kryzys żywnościowy

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik alarmuje, że Polska może zostać dotknięta największym kryzysem żywnościowym od dekad.

Prezes IGR zwraca uwagę, że ogromna część świata zależna jest od dostaw pszenicy z Ukrainy i Rosji. Te z kolei są zagrożone przez toczącą się wojnę. Informacje potwierdza prezes Banku Światowego David Malpass. Innego zdania jest jednak dziennikarz “Gazety Polskiej” Jacek Liziniewicz, który twarde dane i analizy nazwał ,,straszeniem ludzi”.

Szczepan Wójcik alarmuje

Przedsiębiorca i prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik alarmuje, że przez wojnę na Ukrainie, Afrykę może dotknąć problem głodu. Prezes IGR wskazuje na olbrzymią zależność Afryki od importu zbóż z Ukrainy i Rosji, która jest zagrożona przez toczący się na terenach Ukrainy konflikt.

,,Brak żywności dotknie głównie kraje Afryki. W Europie jej ceny bardzo wzrosną. Jesień tego roku może okazać się kluczowa, o przyszłym roku nie chcę nawet myśleć. Oby nasze przewidywania się nie spełniły” – napisał na Twitterze prezes IGR.

Niepokojące dane potwierdza prezes Banku Światowego David Malpass, który w rozmowie z BBC stwierdził, że świat stoi w obliczu katastrofy humanitarnej. Ekspert ostrzegł przed głodem w Afryce i rekordowymi wzrostami cen żywności w Europie i Ameryce Północnej.

,,To katastrofa humanitarna, w której wyniku może zapanować głód. To zjawisko stanie się również wyzwaniem politycznym dla rządów, które nie są odpowiedzialne za jego wywołanie – nie spowodowały go, ale obserwują, że ceny rosną” – wskazywał Malpass w wywiadzie udzielonym BBC.

,,Wojna wpływa na ceny żywności wszelkiego rodzaju – oleje, zboża – a także ma pośredni wpływ na ceny innych produktów np. kukurydzy, ponieważ jej cena rośnie, gdy rośnie cena pszenicy” – przekonuje Malpass.

Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcik gasi redaktora ,,Gazety Polskiej”

W realne dane i wyliczenia Szczepana Wójcika i światowych ekspertów nie wierzy dziennikarz “Gazety Polskiej” Jacek Liziniewicz, który nazwał je ,,straszeniem ludzi”.

,,Przecież te wasze analizy to spod palucha są klasycznie. Nie kumam tylko po co straszycie ludzi?” – spytał prezesa IGR redaktor.

Szczepan Wójcik nie pozostał mu dłużny i w ramach riposty zaprezentował oficjalne dane na temat struktury eksportowej produktów rolnych.

,,Zależność od pszenicy z Rosji i Ukrainy: Erytrea 100% Somalia 90 % Egipt w 85% Kraje rozwijające się (50 na liście ONZ) w 50% od Rosji i 25% od Ukrainy. Zasiew na Ukrainie to dziś 7 mln ton z 15 mln. 7 mln jeżeli udadzą się zbiory. Panie Jacku – więcej rozsądku” – wskazał prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Do postawy redaktora Liziniewicza najwidoczniej pasuje stwierdzenie ,,Skoro fakty przeczą teorii, to tym gorzej dla faktów”.

Czytaj też: WFP: Świat musi przygotować się na głód i kryzys uchodźczy

medianarodowe.com/fot.AR

swiatrolnika.info 2023