O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-06-2021

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik o ustawie KO: "Rolnicy powinni bardzo uważać". Jest szansa na porozumienie z poseł Piekarską?

Szczepan Wójcik piekarska

Klub Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt, który przewiduje między innymi zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, zakaz sprzedaży żywych karpi, większe wymogi wobec schronisk, monitoring w rzeźniach. W projekcie nie ma co prawda najbardziej kontrowersyjnych przepisów, które tworzyły tzw. "Piątkę dla zwierząt", czyli zakazu hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenia uboju rytualnego, ale rolnicy i tak powinni uważać. Jak zauważa Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, jedynym politykiem, który chciał podjąć rozmowy ze środowiskiem rolnym na temat ustawy jest poseł Katarzyna Piekarska. Rozmowy zapewne pozwoliłyby na wypracowanie rozwiązań kompromisowych. 

Szczepan Wójcik ostrzega rolników

Jak tłumaczy Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, nowy projekt powinien być ostrzeżeniem dla polskich rolników, którzy muszą trzymać rękę na pulsie. Choć obecnie ustawa nie zawiera najbardziej kontrowersyjnych pomysłów znanych z tak zwanej „Piątki dla zwierząt”, to wszystko może się lada chwila zmienić.

W projekcie, o którym dziś mówimy, nie ma w prawdzie mowy o zakazie hodowli futerkowej oraz o uboju na potrzeby religijne, ale z informacji, które otrzymaliśmy z ust części posłów Platformy Obywatelskiej, wynika, że rolnicy powinni bardzo uważać. Według nich przywrócenie dyskusji na temat nowej piątki dla zwierząt ma dwie funkcje. Po pierwsze, ma na celu przeprowadzić ustawę do pierwszego czytania i dopiero tam dodać punkty związane ze zwierzętami gospodarskimi w tym norkami, drobiem i bydłem. Według naszych informatorów taki pomysł mieli podsunąć niektórzy aktywiści z organizacji ekologicznych. Po drugie ma to być kolejna próba wzniecenia ognia wśród polityków Zjednoczonej Prawicy.

– zwraca uwagę Szczepan Wójcik.

Oświadczenie w sprawie nowej ustawy wydał również Sztab Kryzysowy Rolników, czyli inicjatywa kilkudziesięciu związków i organizacji rolniczych w kraju, której członkowie współorganizowali ostatnie rolnicze protesty. Przewodniczący Sztabu, Sławomir Izdebski, reprezentujący Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych, mówi wprost: „Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na zmiany w prawie, które osłabiałyby pozycję polskiego rolnictwa”.

Czytaj także: Klub Koalicji Obywatelskiej składa kolejny projekt antyhodowlany!

Szczepan Wójcik liczy na debatę z posłanką

Szczepan Wójcik dodaje, że najlepszym rozwiązaniem Szczepan Wojcikbyłoby wspólne spotkanie i napisanie nowego prawa, ale z udziałem naukowców i ekspertów ze szkół rolniczych, a nie pseudoekologów i aktywistów. Prezes IGR liczy, że dojdzie do szerokich rozmów z poseł Katarzyną Piekarską, współautorką projektu. Co najciekawsze, poseł Katarzyna Piekarska jest jedynym politykiem, który w ogóle chciał podjąć rozmowy ze środowiskiem rolnym na temat ustawy!

O ile zgadzamy się z wieloma zmianami zaproponowanymi w ustawie, np. kwestia psów na łańcuchach, o tyle dochodzą nas słuchy, że ustawa procedowania w ten sposób ma uśpić czujność rolników, tak aby w odpowiednim momencie wprowadzić upragnione przez lewicowych aktywistów zakazy. Na to zgody nie będzie. Jesteśmy gotowi na wszelkie ewentualności. Mamy też własne propozycje, które przedstawimy w najbliższym czasie. Liczymy, że poseł Katarzyna Piekarska nas wesprze. Sądzimy, że można osiągnąć porozumienie oparte wzajemnym szacunku i zrozumieniu. 

– dodaje Szczepan Wójcik.

Prezes IGR zaznacza, że jest gotowy na rozmowę z poseł Piekarską i całym środowiskiem KO oraz podkreśla, że środowisko rolnicze jest i pozostanie zjednoczone.

radiomaryja.pl/fot.twitter

swiatrolnika.info 2023