O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-01-2020

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: o rolnictwie decydują domorośli ekolodzy z Fundacji Viva! i Otwartych Klatek

Szczepan Wójcik: o rolnictwie decydują domorośli ekolodzy z Fundacji Viva! i Otwartych Klatek

Mleczarstwo, produkcja jaj, drobiu oraz hodowla zwierząt futerkowych to dziś najbardziej atakowane sektory gospodarki rolnej pod płaszczykiem „ekologii” - uważa hodowca, rolnik i prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, współorganizator sympozjum naukowego w WSKSiM w Toruniu z 25 stycznia 2020 r., które odbyło się w cyklu "oblicza", tym razem jako "oblicza ekologii". Jego zdaniem, niestety, o rolnictwie decydują pseudoekolodzy.

Oblicza ekologii i lobbing niby ekologów, by zamykać polskie produkcje i hodowle

Nieustannie słyszymy, że Polska ma być prekursorem w zamykaniu, ograniczaniu, likwidacji, przekształcaniu i dobry Bóg wie jeszcze w czym. A może przykład dadzą najpierw bogate: Dania, Finlandia i Francja? Dlaczego Polska, która otrzymuje najniższe dopłaty, której rolnictwo było niszczone poprzez kary za nadprodukcję mleka? Dlaczego Polska, która jest na dorobku - i mimo tak silnej konkurencji potrafi zwyciężać z bogatszymi krajami? Dlaczego to Polska, jako pierwsza ma coś zamykać? Bo napisał tak redaktor w „Gazecie Polskiej”? Bo Robert Biedroń napisał w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej? Bo Pani Spurek zamieściła wpis na Twitterze?

- powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Dyletanci ekologiczni mówią o ekologii i rolnictwie; mówią jak mamy żyć

Według Wójcika o rolnictwie coraz częściej wypowiadają się politycy, aktywiści i dziennikarze, którzy "nie mają wystarczającej wiedzy na temat rolnictwa, ale za wszelką cenę chcą mieć wpływ na jego kształt".

Ciekawe nadchodzą czasy, skoro za rolnictwo w Polsce mają odpowiadać nastroje domorosłych aktywistów z „Fundacji Viva” czy „Stowarzyszenia Otwarte Klatki”, a za budowę elektrowni węglowych – groźna mina nastolatki ze Szwecji. Polskie Rolnictwo jest konkurencyjne dlatego, że działa na tych samych zasadach, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Jeżeli politycy chcą likwidować komuś gospodarstwa - to bardzo proszę! Chcecie zakazywać? Zakażcie w całej Europie, a nie tylko w Polsce. Wtedy będziemy mieć wiedzę na temat szczerości waszych intencji

- dodał Wójcik.

Zdaniem Wójcika rolnictwo, a w tym hodowla, z samej tylko wymiany handlowej przynosi rocznie 30 miliardów euro i potrzebuje odpowiednich warunków, "chyba, że komuś zależy na odwrotności tej sytuacji".

My nie będziemy czekać z założonymi rękami. Będziemy działać. Jako Fundacja Polska Ziemia, przygotowaliśmy raport, w którym opisujemy metody działań organizacji ekologicznych, sposoby ich manipulacji, prawdziwe i ukryte cele, ale też to, jak skutecznie bronić nasze gospodarstwa i naszą przyszłość. Jeśli komukolwiek na tej sali wydaje się, że poddanie się presji organizacji ekologicznych przez jedną z branż sprawi, że ich atak ustanie - jest w błędzie. Ten atak będzie trwał. Dlaczego? Bo organizacje ekologiczne zawsze posługują się tymi samymi argumentami. Niezależnie od branży. Szczegółowo opisuje to raport na stronie 12. Warto się z tym zapoznać i zdać sobie sprawę, że dziś uderzają we mnie i w moje gospodarstwa, a jutro uderzą w Was

- stwierdził prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i zaprezentował wydany przez Fundację Polska Ziemia raport o ekologii i zjawisku pseudoekologii w Polsce pt. "Biznes ekologiczny".

Prelegentami podczas sympozjum naukowego "Oblicza ekologii" (25 stycznia 2020 r.) byli m.in. Michał Woś, minister środowiska, Paweł Sałek doradca prezydenta RP ds. klimatu, Tomasz Nowakowski prezes ARMiR, dr Andrzej Konieczny dyrektor Lasów Państwowych czy Piotr Kłosiński prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

Sympozjum otworzył o. Tadeusz Rydzyk, a pomysłodawcą wydarzenia była Emilia Gromczak, studentka WSKSiM i dziennikarz "Świata Rolnika BIZNES".

swiatrolnika.info 2023