Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową

Szczepan Wójcik

W wywiadzie dla Radia Maryja Szczepan Wójcik mówił o uregulowaniu funkcjonowania środowiska organizacji pozarządowych.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej w rozmowie tłumaczył, że finansowane z zagranicy NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową. Za przykład podał m.in. organizacje proaborcyjne otrzymuje dofinansowania od międzynarodowych koncernów czy zagranicznych partii politycznych. 

Szczepan Wójcik: Musimy uregulować funkcjonowanie tzw. III sektora

"Finansowane z zagranicy NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową. Nie jest tajemnicą, że wiele z organizacji proaborcyjnych czy tworzących tzw. „ruch LGBT”, organizacji stojących w kontrze często do najważniejszych dla nas wartości, takich jak wiara czy rodzina, otrzymuje pokaźne dofinansowania od międzynarodowych koncernów czy zagranicznych partii politycznych. Kolejne zagrożenie dotyczy aspektów bezpieczeństwa narodowego"  powiedział w wywiadzie dla portalu RadioMaryja.pl Szczepan Wójcik.

Prezes tłumaczył, że należy uregulować funkcjonowanie środowiska organizacji pozarządowych. Według niego ważne jest również uproszczenie obowiązków mniejszym organizacjom pozarządowym. 

"Czy jeśli założymy fundację mającą na celu ufundowanie pomnika pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu oraz promocję pamięci o Żołnierzach Wyklętych to powinniśmy zderzać się z polską biurokracją? Oczywiście, że nie. Czy obracające milionami organizacje z zakresu energetyki, których działalność może uniemożliwić Polsce uniezależnienie się od rosyjskiego gazu, powinny być mocniej kontrolowane? Jak najbardziej tak" – dodał Wójcik. 

Szczepan Wójcik NGO

Ustawa proponowana przez IGR

Ustawa proponowana przez Instytut Gospodarki Rolnek umożliwi utworzenie rejestru organizacji działających na polu bezpieczeństwa militarnego, energetycznego bądź żywnościowego, posiadających roczny obrót powyżej 5 milionów złotych. Jak wskazał Szczepan Wójcik,  będą one musiały też informować na swoich stronach internetowych i o tym, że takie wsparcie z zagranicy zostało przekazane.

"Organizacje, które dostają wsparcie z budżetu państwa polskiego, mają obowiązek informacyjny – czyż w duchu równości nie powinny takiego obowiązku posiadać również NGO-sy otrzymujące środki od zagranicznych podmiotów?" " – podkreślił prezes IGR.

Pytany o poparcie Sejmu oraz podpis ustawy przez prezydenta Szczepan Wójcik powiedział, że żywi nadzieje na poparcie nie tylko ze strony Zjednocznej Prawicy. 

"Żywię ogromną nadzieję, że znajdzie on poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy. Projekt musi być dobry, bo Pan Prezydent, jako prawnik i w przeszłości pracownik akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, bardzo zwraca uwagę na jakość legislacji i jeśli krytycznie odnosi się do projektów ustaw, to tych, które zostały przygotowane w sposób nie dość precyzyjny i mogący budzić wątpliwości prawników"  dodał Szczepan Wójcik. 

Prezes IGR, odnosząc się do obecnej sytuacji na świecie, zapewnił, że głodu w Polsce nie będzie. Według niego musimy jednak zmienić nasze myślenie o bezpieczeństwie żywnościowym. 

Sprawdź też: Szczepan Wójcik o finansowaniu NGO’sów: Czas przestać się bać!

radiomaryja.pl

swiatrolnika.info 2023