Talk icon

Informacje

25-06-2021

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: To, co PiS funduje rolnikom to katastrofa

Szczepan Wójcik

To co dziś Prawo i Sprawiedliwość funduje rolnikom to jakaś katastrofa. Czy to jest ten szumnie zapowiadany "Polski Ład"? – pytał Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, we wpisie w serwisie twitter. Wójcik odniósł się tym samym do dramaty hodowcy zwierząt futerkowych z Lubelszczyzny, który w wyniku fatalnej konstrukcji prawa, przez zainfekowanie czterech norek koronawirusem, straci cały majątek.

Szczepan Wójcik: Zostawcie nas w spokoju

Najlepsze co PiS i Grzegorz Puda mogą zrobić dla rolników, to zostawić ich w spokoju

– napisał Szczepan Wójcik.

W wyniku prawa ustalonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi hodowca, w którego stadzie wykryto koronawirusa, musi poddać wszystkie zwierzęta ubojowi. Nie przysługują za to żadne rekompensaty. To właśnie o zmianę tych przepisów apeluje prezes IGR.norki amerykanskie dania 33

W praktyce, przez wykrycie koronawirusa u czterech młodych zwierząt, ubojowi poddane zostanie kilkadziesiąt tysięcy sztuk norek amerykańskich. Hodowca z Lubelszczyzny, którego dotknęła tragedia, wstępnie szacuje straty na kilkanaście milionów złotych. Wczoraj w sieci pojawił się film, na którym błaga on polityków, aby uchronili go od bankructwa i nie zabijali zwierząt, które są dorobkiem całego jego życia.

Czytaj także: Hodowcy zwierząt futerkowych nie wpuszczą weterynarzy na fermy! Wszystkiemu winny Grzegorz Puda

Szczepionka jest dostępna

Inne kraje w podobnych przypadkach stosują kwarantannę. Wszystko po to, aby nie powtórzyć błędu Duńczyków, którzy w wyniku nacisku organizacji antyhodowlanych oraz lewicowych polityków zdecydowali o wybiciu całej populacji norek amerykańskich w swoim kraju.

Na rynku dostępna jest także szczepionka chroniąca zwierzęta futerkowe przed koronawirusem. MRiRW wciąż nie zgadza się jednak na dopuszczenie jej do stosowania w Polsce, mimo faktu, że wszelkie koszty z tym związane zobowiązali się pokryć hodowcy.

swiatrolnika.info 2023