Talk icon

Informacje

06-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: Głos rolników musi zostać wreszcie usłyszany

Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, udzielił wywiadu w TV Trwam, gdzie opowiedział o zbliżającym się proteście rolników w Brukseli.

Bardzo wiele propozycji wychodzących wprost z Komisji Europejskiej podejmowane są ponad głowami rolników, czyli osób bezpośrednio zainteresowanych różnymi propozycjami. Niestety głos rolników nie jest słuchany, nie jest dostatecznie brany pod uwagę i dlatego osoby, które na co dzień konkurują ze sobą, dziś mówią jednym głosem – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w programie „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam.

Szczepan Wójcik: należy walczyć o polskie rolnictwo

Na 13-14 grudnia 2021 roku zaplanowano ogólnoeuropejski protest rolników w Brukseli. Jednym ze współorganizatorów jest Szczepan Wójcik, prezes IGR. 13 grudnia rolnicy z różnych krajów Europy będą protestować w Brukseli przeciwko bardzo niekorzystnym dla nich zmianom proponowanym przez Unię Europejską. Zapowiadają, że do stolicy Belgii wjedzie 20 tysięcy traktorów.

Inicjatywa wychodzi z Polski, która ma za zadanie podpalić do pozytywnego działania europejskich rolników. Dziś rolnicy bardzo mocno muszą walczyć o swoje – mówił Szczepan Wójcik.

Jak zaznaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, musimy walczyć o rolnictwo polskie i europejskie, ponieważ liczne niekorzystne przepisy wychodzą z Komisji Europejskiej.

Polskie ustawodawstwo musi się dostosować, a finalnie polscy rolnicy muszą zaimplementować różne rozwiązania w życie. Dzisiaj dochodzi do bardzo bezprecedensowej sytuacji, jaka jeszcze nigdy nie miała miejsca w Europie, że kraje, które na co dzień konkurują ze sobą, takie kraje jak: Polska, Holandia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, ale też Litwa, Łotwa, Grecja i inne kraje, mówią jednym głosem, współpracują ze sobą i dochodzi do pewnych konsolidacji środowisk, które bardzo mocno zagrożone są propozycjami Zielonego Ładu – podkreślił.

Szczepan Wójcik wskazuje cele protestu

Celem jest to, żeby głos rolników został wreszcie usłyszany, bowiem bardzo wiele propozycji wychodzących wprost z Komisji Europejskiej podejmowane są ponad głowami rolników, czyli osób bezpośrednio zainteresowanych różnymi propozycjami. Niestety głos rolników nie jest słuchany, nie jest dostatecznie brany pod uwagę i dlatego osoby, które na co dzień konkurują ze sobą, dziś mówią jednym głosem – akcentował gość TV Trwam.

Czytaj też: Jacek Podgórski: Protest rolników w Brukseli będzie rekordowy

TV Trwam/fot.tt 

 

swiatrolnika.info 2023