Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szczepan Wójcik apeluje: Nie wprowadzajcie Zielonego Ładu!

Szczepan Wójcik zielony ład

Szczepan Wójcik w mocnym wywiadzie dla Radia Maryja zaapelował do polskich władz o brak ustępstw względem lewicy i niewprowadzanie Zielonego Ładu.

„Obawiamy się, że to, co dzisiaj dzieje się w Holandii (chodzi o podejście do rolnictwa), może też zdarzyć się w innych krajach. Apelujemy do władz polskich i do polskich decydentów, żeby w żadnym razie nie próbowali iść drogą ustępstw względem lewicy i żeby w żadnym razie nie próbowali wprowadzać Europejskiego Zielonego Ładu” – stwierdził prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Protesty rolników w Holandii

W Holandii cały czas trwają protesty rolników, podczas których dochodzi do dramatycznych sytuacji. Rolnicy niezadowoleni z polityki rolnej holenderskiego rządu wyszli na ulicę, co spotkało się z ostrą reakcją policji. Demonstracje kończą się walkami ulicznymi, a policja niekiedy używa broni palnej przeciwko demonstrantom. Rolnicy oraz producenci rolni korzystają podczas starć ze sprzętu rolniczego, a także z własnoręcznie przygotowanej broni białej. Zdaniem Szczepana Wójcika zdenerwowanie rolników jest w pełni uzasadnione.

„Rolnicy faktycznie zmuszeni są do tego, żeby wyjść na ulice i bardzo mocno protestować przeciwko temu, co proponuje rząd, a rząd proponuje zniszczenie rolnictwa, zamknięcie rolnictwa. Niektórzy politycy rządu holenderskiego mówią, że Holandia jest na tyle rozwinięta, iż jest w stanie – i powinna – zrezygnować z rolnictwa w ogóle” – powiedział Szczepan Wójcik.

„To pokazuje pewien kierunek, w którym niestety zaczyna podążać cała Unia Europejska. Te wszystkie „Fit for 55” czy propozycje Nowego Zielonego Ładu forsowane przez pana Timmermansa doprowadzą do tego, że rolnictwo w Unii Europejskiej, w Europie, zostanie powoli wygaszone, a na pierwszym miejscu dzisiaj jest Holandia i na Holandię właśnie w szczególności powinniśmy jako Polacy patrzeć, bowiem te wszystkie bardzo negatywne zmiany odnośnie rolnictwa biorą swój początek właśnie tam” – dodał prezes IGR.

Szczepan Wójcik

Szczepan Wójcik o likwidacji branży futerkowej

W dalszej części wywiadu przedstawiciel branży rolniczej przypomniał, jak kilkanaście lat temu w Holandii zniszczono hodowlę zwierząt futerkowych. Jego zdaniem, to właśnie ta branża była zamknięta jako pierwsza i uzasadniano wtedy, że „tylko tę branżę zamykamy, resztę rolnictwa zostawiamy”.

„Co się okazało? Wszystkie lewackie ideologie dzisiaj wzięły górę. Po branży futerkowej przyszedł czas na kolejne branże. Przyszedł czas na branżę, która zajmuje się produkcją mleka, produkcją mięsa, a dzisiaj już przychodzi czas na kolejne branże i to łącznie z uprawami. Właśnie w tym kierunku to wszystko zmierza” – wyjaśnił.

„Pójście na jakiekolwiek kompromisy, na jakiekolwiek ustępstwa względem partii lewicowych skończy się po prostu nieszczęściem. Obawiamy się, że to, co dzisiaj dzieje się w Holandii (chodzi o podejście do rolnictwa), może też zdarzyć się w innych krajach” – podkreślił Szczepan Wójcik.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zaapelował do polskich władz, żeby w żadnym razie nie próbowali iść drogą ustępstw względem lewicy i aby w żadnym wypadku nie próbowali wprowadzać Europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że Polska powinna stać na straży rolnictwa i dawać przykład opierania się szkodliwym trendom. Zdaniem Szczepana Wójcika właśnie w tym celu powstała inicjatywa EUnited Agri, która zrzesza rolników z państw Unii Europejskiej.

„Z Polski wychodzi impuls wsparcia dla rolników holenderskich, bo nawet jeśli na co dzień jesteśmy konkurentami na rynku rolnym, to jednak to, co się dzieje względem rolnictwa, musi spotkać się z oporem nie tylko rolników holenderskich, ale też rolników europejskich” – podkreślił.

Czytaj również: Ardanowski o Zielonym Ładzie: Nielogiczne i skandalicznie szkodliwe

Źródło: Radio Maryja

swiatrolnika.info 2023