O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Szczeniak a wyjazd wakacyjny – rozłąka z właścicielem

Szczeniak wyjazd wakacyjny

Wielu właścicieli czworonogów staje przed nie lada dylematem, gdy zbliża się sezon urlopowy. Jak pogodzić chęć skorzystania z urlopu a opieką nad pupilem? Opcji do wyboru mamy kilka i warto przed wyjazdem zastanowić się przez chwilę by wybrać tą która najbardziej będzie pasowała do naszych możliwości, psa i planów.

Pierwszą i podstawową rzeczą którą musimy wziąć pod uwagę jest wiek naszego psa.

Jeśli szczenię dopiero co dołączyło do naszej rodziny, nie ma jeszcze wszystkich szczepień ochronnych i dopiero aklimatyzuje się w nowym domu, dobrze byłoby odsunąć termin urlopu. Dla tak młodego psiaka zapewnienie mu opieki osób postronnych na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem. Na tak wczesnym etapie życia szczenięciu potrzebna jest stabilizacja i budowanie relacji z nową rodziną. Można zastanowić się nad niedalekim wyjazdem np. na działkę, gdzie teren jest ogrodzony i nieużytkowany przez inne psy. Trzeba pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa ze względu na brak odporności na choroby wirusowe. Dla nieco starszego psiaka będzie dostępnych więcej opcji. 

bult szczenie wyjazd wakacyjny 02Pierwszą z nich jest wspólny wyjazd z psem. Planując taką opcję, należy wcześniej sprawdzić, jak psiak znosi podróże środkami transportu którymi będziemy się przemieszczać. Jeśli pies np. wymiotuje podczas jazdy autem, po konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii, można kupić leki które pozwolą mu spokojnie przetrwać podróż. Należy też pamiętać o prawidłowym przewożeniu psa. Najbezpieczniejsze d tego celu są klatki / kontenery montowane w bagażniku samochodu. Podczas podróży należy zapewnić psu odpowiednią wentylację i dostęp do wody. Warto zatem robić przystanki na załatwienie psich potrzeb fizjologicznych i napojenie pupila. Ta opcja tak jak i pozostałe ma oczywiście swoje wady i zalety. Do plusów bez wątpienia należy możliwość stałego budowania relacji z psem, wychowywania go i szkolenia na bieżąco w taki sposób jaki nam najbardziej odpowiada. Ponadto, jeśli lubimy wyjeżdżać i często możemy sobie na to pozwolić, przyzwyczajanie psiaka do takiego trybu życia jest jak najbardziej wskazane. Musimy na pewno zadbać o to by nasze szczenię było odpowiednio przygotowane na taki wyjazd. Warto już znacznie wcześniej wprowadzić klatkę kenelową. Dobrze jest prawidłowo przyzwyczaić do niej naszego psiaka tak by była dla niego przyjemnym azylem - bezpiecznym schronieniem i miejscem komfortowego odpoczynku. Dodatkowo można z niej skorzystać gdy zdecydujemy się zostawić szczenię w pokoju hotelowym. Psiak będzie czuł się bezpieczniej mając namiastkę swojego domu, a właściciel może być spokojny że nic nie zostanie zniszczone podczas jego nieobecności. Należy jednak pamiętać, że nie każdy moment w wieku szczenięcia jest odpowiednim momentem na zmiany. Zbyt dużo nowych bodźców, całkowicie zaburzony rytm dnia i stale zmieniające się otoczenie może sprawić że taki wyjazd zamiast być przyjemny dla psa, będzie dla niego uciążliwy. W niektórych przypadkach może doprowadzić do pojawienia się nieprawidłowego zachowania spowodowanego lękiem lub frustracją.

bult szczenie wyjazd wakacyjnyDrugą opcją jest poproszenie bliskich nam osób o pomoc. Jeśli nie ma możliwości by zabrać szczenię ze sobą lub z jakichś powodów nie chcemy tego robić można zwrócić się o pomoc do bliskich nam osób. Ważne jest by przed pozostawieniem psa pod opieką rodziny lub przyjaciół zadbać o to by dobrze się poznali i czuli się w swoim towarzystwie komfortowo. Jeżeli szczenię ma podczas naszego wyjazdu zostać u kogoś w domu, należy przyzwyczaić je do nowego otoczenia co najmniej kilkukrotnie odwiedzając z nim to miejsce przed wyjazdem. Powinno zapoznać się ze wszystkimi domownikami i zwierzęcymi rezydentami posesji. Dobrze byłoby gdyby psiak miał możliwość zabawy i eksploracji środowiska tak by poczuł się pewnie na tym terenie. Dobrym posunięciem jest też zostawienie psiaka początkowo na kilka godzin pod opieką tymczasowych opiekunów.

Trzecią opcją jaka nam pozostaje to skorzystanie z hotelu dla psów lub usług petsittera. Opcji do wyboru jest kilka – zaczynając od domowych hoteli, gdzie psy mieszkają po prostu w domu opiekuna razem z pozostałymi zwierzętami, przez te w których psy mają osobne boksy z wybiegami, aż po całodobową opiekę petsittera w domu właściciela zwierzęcia. W zależności od potrzeb i zasobności portfela można wybierać spośród wielu ofert, ponieważ obecnie rynek bardzo prężnie się rozwija. Warto skorzystać z poleconych miejsc sprawdzonych przez znane nam osoby, umówić się na wizytę zapoznawczą i porozmawiać z potencjalnymi opiekunami o wszelkich wątpliwościach. Każdy porządny hotel dla zwierząt jak również osoba profesjonalnie zajmująca się opieką nad zwierzętami powinna przedstawić nam umowę jaką zawiera ze swoimi klientami. Dobrze też sprawdzić jak działają w sytuacjach awaryjnych. Problemem może być dostępność miejsc, ponieważ najlepsze miejsca rezerwują terminy urlopowe na długo przed rozpoczęciem sezonu. Pisząc o wakacjach z psem nie sposób nie wspomnieć o corocznych akcjach medialnych związanych z porzucaniem psów w trakcie trwania okresu urlopowego. Należy pamiętać, że porzucenie zwierzęcia tak samo jak niedopełnienie obowiązku opieki nad psem jest w Polsce karalne.

Agnieszka Siedlecka

swiatrolnika.info 2023