Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 maja

prognoza pogody

Przygotowana przez IMGW prognoza pogody informuje, że Europa środkowa, północna i wschodnia jest w zasięgu rozległego układu niżowego.

Resztę kontynentu obejmuje klin wyżu z centrum położonym na południowy zachód od Wysp Brytyjskich. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych. Nad regiony południowe napływa przejściowo cieplejsze powietrze, za frontem chłodnym napływa chłodne powietrze polarne morskie. Pod koniec dnia nad północne krańce Polski dotrze powietrze pochodzenia arktycznego.

Prognoza pogody na piątek

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i nie będzie się istotnie zmieniać. W piątek w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi, szczególnie na północy i południowym wschodzie, burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 13 st. C do 18st. C, tylko cieplej na południowym wschodzie od 19 st. C do 23 st. C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu i Pomorzu dość silny i silny, od 40 km/h do 50 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 95 km/h, w Karpatach do 90 km/h, w czasie burz oraz na północy kraju do 80 km/h.

Przygotowana przez IMGW prognoza pogody przewiduje, że w piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu i okresami możliwe burze. Suma opadów w trakcie burz do około 15 mm. Temperatura maksymalna około 16 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, przeważnie zachodni.

prognoza pogody

Prognoza pogody na sobotę

Przygotowana przez IMGW prognoza pogody przewiduje, że w sobotę zachmurzenie umiarkowane, na północnym wschodzie także duże. Przelotne opady deszczu i lokalne burze. Wysoko w górach przelotny deszcz ze śniegiem lub śnieg. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 st. C do 17 st. C, ale lokalnie w rejonach podgórskich Karpat, na Pomorzu i Suwalszczyźnie około 11 st. C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, na północy kraju, w czasie burz i w Karpatach do 70 km/h.

W sobotę w stolicy zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Suma opadów w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna około 15 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny w porywach do 70 km/h, zachodni.

Czytaj również: IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023