O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-12-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Szantaż Moskwy się nie powiódł; Bezpieczeństwo energetyczne UE zapewnione

Bezpieczeństwo energetyczne

Ursula von der Leyen poinformowała, że tej zimy bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej zostało zapewnione, pomimo wcześniejszych gróźb ze strony Moskwy.

Tej zimy jesteśmy bezpieczni; energetyczny szantaż Rosji się nie powiódł – powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ostrzegła jednak, że następna zima może być większym wyzwaniem.

UE ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne tej zimy

"Rezultatem dotychczasowych działań jest to, że tej zimy bezpieczeństwo energetyczne UE jest zapewnione. Szantaż Rosji poniósł fiasko. (...) Przygotowania do następnej zimy – 2023/2024 – zaczynają się już teraz" – zadeklarowała.

"Europa musi zwiększyć wysiłki na kilku polach. Jest możliwe, że Rosja odetnie resztę dostaw gazu. Chiny mogą znieść restrykcje covidowe, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania do poziomu sprzed pandemii. Tej zimy korzystamy z wyjątkowo łagodnej aury. Za rok może być inaczej. Mimo działań, które podjęliśmy może nam zabraknąć do 30 mld m3 gazu w następnym roku" – oceniła von der Leyen.

Bezpieczeństwo energetyczne

Według przewodniczącej KE Unia Europejska musi dokonać przeglądu swojego budżetu i rozważyć uruchomienie nowego funduszu na dodatkowe inwestycje energetyczne potrzebne do uniezależnienia krajów członkowskich od rosyjskiego gazu.

Von der Leyen nie sprecyzowała, czy ten nowy fundusz będzie wymagał od UE zaciągnięcia kolejnych wspólnych długów.

Czytaj też: Anna Moskwa: Bezpieczeństwo energetyczne jest najwyższym priorytetem rządu

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023