O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Szalejąca inflacja silnie uderzyła w polski rynek browarniczy

rynek browarniczy

Szalejąca inflacja, wysokie koszty produkcji i obniżone nastroje konsumenckie silnie uderzyły w polski rynek browarniczy.

Choć wartość rynku wzrosła, to w porównaniu do roku 2021wolumen sprzedanego piwa niemal się nie zmienił. Na tle negatywnych dla branży okoliczności, zauważalne jest jednak wzmocnienie popularności nabojów nisko- i bezalkoholowych.

Wysokie koszty uderzyły w rynek browarniczy

Wysokie koszty produkcji, trudności z dostępnością niektórych surowców i coroczne podwyżki podatku akcyzowego na alkohol (w 2022 r. wzrost o 10%, w styczniu 2023 r. wzrost o 5% i do 2027 r. o kolejne 5% każdego roku) uderzyły w polski rynek browarniczy i odbiły się negatywnie na cenie piwa i wynikach branży za ubiegły rok.

,,2022 rok był bardzo trudnym czasem dla branży piwowarskiej, która borykała się ze znaczącymi wzrostami kosztów produkcji, wynoszącymi średnio ok. 25%. Przełożyły się one częściowo na cenę piwa, a w rezultacie – mniejsze zainteresowanie konsumentów chmielowym trunkiem. Aby przemysł piwowarski mógł dalej się rozwijać, potrzebne jest zatrzymanie zjawisk negatywnie oddziałujących na branżę, tj. kolejne podwyżki akcyzy, inflacja, uporządkowanie systemu kaucyjnego. Bez tego, trudno prognozować odwrócenie trendu spadkowego, obserwowanego na rynku piwowarskim od kilku sezonów” – skomentował Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Inflacja uderzyła bezpośrednio w budżety gospodarstw domowych, a konsumenci ograniczają wydatki na kulturę, podróże i rozrywkę. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w sytuacji sektora gastronomicznego, ważnego dla branży piwowarskiej, który jeszcze nie podniósł się z pandemii i teraz musi zmierzyć się z finansowymi skutkami inflacji i zmniejszonego zainteresowania klientów.

Browary martwią się też stopniowym upadkiem głównego kanału sprzedaży piwa, jakim są małe sklepy. Z danych NielsenIQ wynika, że w zeszłym roku udział małych sklepów w sprzedaży piwa spadł o 0,6 pp względem 2021. Warto zaznaczyć, że piwo odpowiada za 21,9% wartości sprzedaży w tych punktach.

Zobacz też: Branża piwna w tarapatach. W dwa lata długi wzrosły 15-krotnie

Wartość rynku rośnie z powodu inflacji

W 2021 roku branża piwowarska odnotowała największy spadek wolumenu od dziesięciu lat  i pierwszy spadek wartości rynku piwa od 2017 roku. Wyniki za 2022 rok nie napawają optymizmem, mimo braku tak widocznych spadków. Jak podaje NielsenIQ, przy porównywalnym do 2021 roku poziomie wolumenu, wartość rynku piwa wzrosła o 10,1% (z 19,3 mld zł w 2021 r. do 21,2 mld zł w 2022 r.).

,,Dwucyfrowy wzrost wartości rynku piwowarskiego w 2022 r. wynika wyłącznie ze wzrostu średniej ceny piwa. Portfele konsumentów są obecnie mocno obciążone, ich siła nabywcza maleje, zmianie ulegają priorytety zakupowe, co może skutkować dalszym ograniczeniem popytu” – tłumaczy Marcin Cyganiak, Dyrektor Komercyjny z NielsenIQ.

Trend obserwowany na rynku piwowarskim od kilku lat, tj. spadek zainteresowania piwami mocnymi i wzrost popytu na piwa nisko- i bezalkoholowe, był bardzo wyraźnie widoczny w ubiegłym roku. Sprzedaż mocnego lagera spadła o 12,8% w porównaniu do 2021 roku. Jeśli spojrzeć na segmenty cenowe, tracą piwa economy, odnotowując spadek w wysokości 4,8%. W tej sytuacji segment piw niskoalkoholowych i bezalkoholowych uratował rynek przed spadkiem wolumenu w 2022 roku. Ich sprzedaż wzrosła o 128 mln zł do 1,3 mld zł.

,,Trudno prognozować co czeka branżę piwowarską w 2023 roku, ponieważ sytuacja gospodarcza jest niepewna. W związku z inflacją, na pewno możemy spodziewać się wzrostów cen piwa, a to, jak pokazał 2022 rok, może skutkować dalszym spadkiem popytu. Szansą dla rynku browarniczego jest trend NoLo oraz kategoria piw 0,0%, która rośnie od kilku sezonów i w którą to nadal będą inwestować producenci złotego trunku, poszerzając ofertę o kolejne propozycje nisko- i bezalkoholowe” – podsumowuje Bartłomiej Morzycki.

rynek browarniczy

fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023