O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

04-12-2023

Autor: Świat Rolnika

Systemowe rozwiązania dla rolnictwa

mrirw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło zbiór rozwiązań dla rolnictwa. Osiem projektów podczas konferencji prasowej zaprezentowała minister Anna Gembicka oraz poseł Jarosław Sachajko.

Polska obecnie jest jednym z przodowników w samowystarczalności żywieniowej w Unii Europejskiej. Jednak bez zwiększenia opłacalności nie da się tego utrzymać na dłuższą metę.

 Dla mnie to jest oczywiste: produkcja rolna po prostu ma się opłacać, jeśli rolnicy mają ją kontynuować. A tego przecież chcemy. Chcemy, żeby Polska była bezpieczna żywnościowo –  podkreśliła minister Gembicka.

Osiem rozwiązań systemowych dla rolnictwa.

Ustawa o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych – „Lokalna półka”.

Ustawa o zmianie ustawy o paszach.

Zmiana Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Ustawa o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.

Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – opłacalność uprawy konopi włóknistych.

Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt „Lokalna półka”

Projekt polega na skróceniu drogi produktu od pola do stołu, w tym celu powstanie tzw. „Lokalna półka” w sklepach. To da możliwość pominięcia pośredników a cały zysk trafi do rolników. Ciekawostką jest fakt, że na produktach lokalnych pojawią się grafiki przedstawiające flagę Rzeczpospolitej Polskiej.

Ustawa o paszach

Celem ustawy jest zapewnienie rolnikom rynku zbytu dla polskiego białka do produkcji pasz oraz zwiększanie suwerenności białkowej kraju. Firmy paszowe będą musiały kupować polskie białko, dzięki czemu polskim rolnikom będzie się opłacało je produkować.

Zmiana Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Zmiana ma na celu zagwarantowanie rekompensat producentom rolnym za sprzedaż produktów rolnych spółdzielni w przypadku, gdy podmiot skupujący te produkty od spółdzielni stał się niewypłacalny.

Obecne przepisy umożliwiają wypłatę rekompensat tylko w przypadku, kiedy producent rolny jest indywidualnie wymieniony na liście wierzytelności. Po zmianie będzie możliwość włączenia rozszerzonej listy wierzycieli wraz ze spółdzielnią również jej członków, którym spółdzielnia nie uregulowała należności na dostarczone produkty rolne.

Związki zawodowe i organizacje rolnicze – zgłaszanie kandydatów na radców rolnych

Po zmianach związki zawodowe rolników oraz związki branżowe rolników będą miały swój udział w wyborze radców rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą oraz będą mieć możliwość zgłaszania do MRiRW swoich kandydatur.

Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

Dzięki zmianom w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi rolnicy będą mieć możliwość sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji. Inną zmianą jest publikacja przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej rocznych zestawień kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.

Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Zmiany zakładają zwiększenie opłacalności przetwarzania konopi włóknistych w przemyśle. Dzięki zmianom w ustawie rolnicy będą mogli wytwarzać i sprzedawać produkty z produkowanych przez siebie konopi włóknistych, jeśli w konopiach tych nie ma więcej niż 0,3 proc. THC bez występowania o zgodę. 

Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki

Projekt zakłada rekompensaty za szkody wyrządzone przez  łabędzie, gęsi lub żurawie – w uprawach na gruntach ornych; kormorana – na gruntach pod stawami rybnymi. 

Ubezpieczenie społeczne rolników

Zmiany zakładają dywersyfikację źródeł dochodu w rolnictwie dzięki możliwości łączenia pracy w rolnictwie z pracą na etacie (do 3/4) i zwiększenia skali pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez rolnika, a także wypłatę renty rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zaprzestawania działalności rolniczej prowadzonej wspólnie ze współmałżonkiem emerytem.

Konsultacje z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi w sprawie powyższej Ósemki miały odbyć się 4.12.2023  

Mam nadzieję, że to będzie początek dyskusji nad tym, jakie jeszcze rozwiązania należy wprowadzić – dodała minister.

 

swiatrolnika.info 2023