Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Synoptyk IMGW: W środę wystąpią przelotne opady deszczu z burzami

IMGW

Synoptyk IMGW Kamil Walczak prognozuje, że w środę należy spodziewać się w całym kraju przelotnych opadów deszczu i niebezpiecznych burz.

Polska pozostaje pod wpływem odsuwającego się na północ niżu z ośrodkiem nad Danią, w strefie pofalowanego frontu. Pozostajemy w dość ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnym morskim, jedynie nad Pomorze napłynie nieco chłodniejsze powietrze.

Prognoza IMGW na środę

Jak przekazał PAP Kamil Walczak, synoptyk IMGW, środa nadal będzie pochmurna z przelotnymi opadami deszczu i burzami w całym kraju.

,,Burze, zwłaszcza na obszarze wschodniej i centralnej Polski, nadal mogą być groźne. Może spaść do 30, nawet lokalnie na Podlasiu do 35 litrów deszczu na mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać do 70-75 km/h. Na północnym zachodzie też musimy liczyć się z burzami, ale one będą miały zdecydowanie niższe natężenie, może spaść w nich do 15 litrów deszczu na mkw., a porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h" – zaznaczył Kamil Walczak.

Prognozy wskazują, że chwile ze słońcem będą głównie na południu kraju. Pod względem temperatury środa ma być podobna do wtorku.

,,Cały czas najcieplejszy będzie południowy wschód. Tam do 27-28 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju będzie do 24-25 stopni" – powiedział Walczak.

Dodał, że chłodno zapowiada się w strefie frontu atmosferycznego od Opolszczyzny, przez Ziemię Łódzką, Żuławy, Warmię. Tam 20-22 stopnie. Jeszcze niższa temperatura będzie nad samym morzem. Tam tylko ok. 19 stopni. Wiatr będzie na ogół słaby, głównie z kierunków zachodnich, podczas burz porywisty.

IMGW

W nocy podobnie

W nocy ze środy na czwartek, jak podał synoptyk IMGW, sytuacja w pogodzie niewiele się zmieni.

,,Nadal musimy się liczyć z burzami, front nie zmieni położenia. W centrum i na wschodzie nadal burze, w czasie których opady deszczu mogą sięgnąć ok. 20 litrów na mkw" – powiedział Walczak.

Najwięcej opadów prognozuje się dla województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. W innych regionach też może popadać, ale ze słabszym natężeniem.

Na zachodzie i Pomorzu, gdzie opadów ma być najmniej, możemy spodziewać się mgieł. Będą krótkotrwałe, lokalne, które po wschodzie słońca będą zanikać. Noc nadal ciepła. Na ogół od 12 do 16 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków południowych, podczas burz nieco silniejszy.

Czytaj też: Burze z gradem w centralnej i południowej Polsce

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023