Talk icon

Informacje

07-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Synoptyk IMGW: W środę najwięcej słońca we wschodniej połowie Polski

IMGW

Synoptyk IMGW Ilona Bazyluk prognozuje, że w środę nadal dużo słońca będzie we wschodniej połowie kraju, a na zachodzie więcej chmur.

Z kolei na południowym zachodzie możliwe są przelotne opady deszczu i burze. W nocy w całym kraju wzrost zachmurzenia. Na wschodzie Polski pogodę kształtuje rozległy wyż z centrami nad Morzem Norweskim i Ukrainą. Pozostała część kraju jest w zasięgu zatoki związanej niżem znad Irlandii. Na wschodzie nadal zalega chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, nad pozostałą częścią Polski z południowego zachodu napływa cieplejsze powietrze polarne morskie.

Prognoza IMGW na środę

Jak przekazała PAP Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w środę najwięcej słońca nadal będzie we wschodniej połowie kraju. Więcej chmur będzie na zachodzie.

Synoptyk IMGW dodała, że w środę możliwe są także przelotne opady deszczu i słabe burze na południowym zachodzie kraju, w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim. Zaznaczyła, że burz należy spodziewać się przede wszystkim w Sudetach i na terenach podgórskich Sudetów. Podczas burz może spaść do 15 litrów deszczu metr kwadratowy, a porywy wiatry mogą sięgnąć do 65 km/h.

Najcieplej, do 25 stopni Celsjusza, będzie na zachodzie kraju, w centrum temperatura sięgnie 21 stopni. Najzimniej środa zapowiada się na północy i północnym wschodzie. Tam maksymalnie 17 stopni. Wiatr będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, silniejszy także w górach. Nadal południowo-wschodni i wschodni.

W nocy ze środy na czwartek nastąpi wzrost zachmurzenia. Umiarkowane będzie niemal w całym kraju, na zachodzie wzrośnie nawet do dużego. Tam spodziewane są przelotne opady deszczu, a na południowym zachodzie słabe burze.

,,Na terenach podgórskich prognozowane są mgły ograniczające widzialność do ok. 300 m" – przekazała synoptyk IMGW.

Najzimniejsza noc będzie na Podlasiu. Tam temperatura minimalna wyniesie od 3-4 stopni Celsjusza, przy gruncie obniży się do ok. 0 st., w centrum ok. 10 stopni, za zachodzie do 13 stopni.

,,Wiatr ma być na ogół słaby, nad morzem nadal umiarkowany, wschodni, lokalnie zmienny. W burzach miejscami porywisty" – powiedziała Bazyluk.

imgw

Czytaj też: IMGW: Początek tygodnia słoneczny, od czwartku więcej chmur

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023