Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Synoptyk IMGW: Upały kończą się ten w weekend. Co nas czeka?

upały

Upały skończą się w ten weekend. Wysokie temperatury będą już tylko na ścianie wschodniej. Na zachodzie i południowym zachodnie oraz w centrum – chłodniej i burzowo.

W połowie przyszłego tygodnia temperatura spadnie nawet do 19 st. C – informuje dyżurna synoptyk IMGW Dorota Pacocha. Chłodne powietrze napłynie do nas od zachodu. W sobotę wzdłuż naszej granicy z Niemcami będzie przebiegała strefa zbieżności wiatru. Zazwyczaj na niej tworzą się burze, tak też będzie tym razem.

W ten weekend kończą się upały

Upały skończą się w ten weekend. Aby w weekend zażyć ostatnich wakacyjnych upałów, trzeba wybrać się na wschód kraju. Tam w sobotę i w niedzielę będzie można się jeszcze wygrzać w promieniach słońca. Prognozowana maksymalna temperatura na sobotę – 33 st. Celsjusza.

"Na wschodzie w niedzielę kończą się ostrzeżenia przed upałami. Od poniedziałku chłodniej. W kolejne dni temperatury będą jeszcze niższe, bo w okolicach 20–23, a w czwartek nawet 19 stopni" – mówi dyżurna synoptyk.

Chłodne powietrze napłynie do nas od zachodu. W sobotę wzdłuż naszej granicy z Niemcami będzie przebiegała strefa zbieżności wiatru. Zazwyczaj na niej tworzą się burze, tak też będzie tym razem.

upały

Prognoza pogody na weekend

"Na zachodzie oraz miejscami w centrum i na południu kraju w sobotę okresami zachmurzenie będzie duże. Tam wystąpią również burze i przelotne opady deszczu. Właśnie deszcz będzie największym zagrożeniem, szczególnie na południowym zachodzie. Prognozujemy sumę opadów do 30 mm. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h" – podkreśla synoptyk IMGW. Temperatura ok. 25 st. C.

"Niedziela będzie bardziej pochmurna, a cała strefa związana z burzami i niebezpiecznymi zjawiskami konwekcyjnymi przesunie się nieco do centrum i na wschód. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a suma opadów może sięgnąć 30 mm. Temperatura nieco niższa, bo na zachodzie do 23 st." – przewiduje Dorota Pacocha.

Czytaj też: Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 26 i 27 sierpnia

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022