Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Synoptyk IMGW: Groźne burze prognozowane na południu kraju

Synoptyk IMGW

W poniedziałek spodziewamy się groźnych burz, które wystąpią szczególnie na południu kraju – powiedziała synoptyk IMGW Dorota Pacocha. 

Jak dodała, mogą im towarzyszyć przelotne opady deszczu oraz miejscami burze z gradem. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 15 st. na północy i północnym zachodzie do 34 st. C na południowym wschodzie. W nocy przelotne opady deszczu i miejscami burze lokalnie z gradem. Poza tym pochmurnie. W czasie burz wysokość opadów deszczu może wynieść 30 mm.

Synoptyk IMGW: Groźne burze wystąpią na południu kraju

Jak wskazała Dorota Pacocha, najsilniejsze burze, które w poniedziałek wystąpią na południu kraju, pojawią się po południu i wieczorem. 

"Towarzyszyć im będą przelotne opady deszczu i miejscami burze z gradem. Wysokość opadów od 20 do 30 mm, lokalnie na Podlasiu do 40 mm" – przekazała synoptyk IMGW.

Zaznaczyła, że w ciągu dnia należy się spodziewać silnych porywów wiatru, które mogą wynieść od 60 do 80 km/h. Lokalnie nawet 100 km/h. 

"Na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, poza tym pochmurnie" - wskazała synoptyk IMGW.

"Temperatura maksymalna od 15-18 stopni Celsjusza na północy i północnym zachodzie, około 21 st. C na Suwalszczyźnie. W centrum 28-29 stopni, najcieplej na południowym wschodzie do 34 stopni" – przekazała Dorota Pacocha.

Synoptyk IMGW

Noc będzie deszczowa z lokalnymi burzami

W nocy przelotne opady deszczu i miejscami burze lokalnie z gradem. Poza tym pochmurnie. W czasie burz wysokość opadów deszczu może wynieść 30 mm. 

"Temperatura w nocy spadnie do 9-14 stopni w całym kraju. Chłodniej na Pomorzu i w obszarach podgórskich – tam około 7 st. C. Najcieplej na krańcach południowo-wschodnich 16 st. C" – wskazała synoptyk IMGW.

Dodała, że w nocy będzie wiatr umiarkowany i porywisty: zachodni i północno-zachodni. W burzach porywy wiatru do 80 km/h lokalnie początkowo 90 km/h.

Czytaj też: IMGW: Na początku tygodnia burze i ochłodzenie, a w piątek wrócą upały

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023