Talk icon

Informacje

26-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Świętokrzyskie znosi obostrzenia ASF! Wirus jest w odwrocie?

obostrzenia ASF

Jak poinformował  wojewódzki lekarz weterynarii Bogdan Konopka, w niemal całym województwie świętokrzyskim zniesiono obostrzenia ASF.

Czerwona strefa na tym obszarze została zniesionq już kilka dni temu. W chwili obecnej restrykcje obowiązują jeszcze w dziewięciu gminach na północy i wschodzie regionu.

Obostrzenia ASF obowiązywały od kilku lat

Obostrzenia ASF zostały zniesione, ponieważ na terenie regionu nie wykryto obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz poziom dostosowania gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną do zasad bioasekuracji stale rośnie.

„Afrykański pomór świń objął sześć powiatów i 28 gmin. To dość duży obszar województwa, ponieważ osiem ognisk, które się pojawiły były oddzielone od siebie często o ponad 30 kilometrów, począwszy od Staszowa i wału wiślanego, aż do Włoszczowy” – zauważył lekarz weterynarii.

Lekarz zaznaczył, że brak obecności wirusa u trzody potwierdzają badania prowadzone przez lekarzy weterynarii. W ciągu roku pobrano prawie 3 tys. próbek krwi od świń żywych oraz 400 od świń padłych, a także od prawie 6 tys. dzików. W żadnym wypadku nie potwierdzono obecności wirusa ASF.

obostrzenia ASF

Zniesienie czerwonej strefy oznacza złagodzenie restrykcji sanitarnych i mniej kontroli w gospodarstwach utrzymujących świnie. 

„Zamiast czterech, będą to dwie kontrole w ciągu roku w odstępach nie krótszych niż cztery miesiące. Zmiany zakładają również brak konieczności badania świń w kierunku ASF przed ubojem na użytek własny oraz możliwość przemieszczania świń między stadami w całym kraju” – dodał świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Zobacz też: ASF odpuszcza? W 2022 roku odnotowano spadek ognisk wirusa

„Dalej będziemy apelować, aby bezpieczeństwo biologiczne było zachowane i rolnicy stosowali się do tego. Żeby nie sprowadzano świń w sposób nielegalny z obszarów, gdzie ASF występuje. Myślę, że ta wiedza i to doświadczenie, które powstało podczas występowania ASF, pomoże nam uchronić województwo przed ponownym wejściem tej zarazy” – powiedział.

Z kolei strefa różowa nadal będzie obowiązywać w dziewięciu gminach w powiatach koneckim, ostrowieckim, sandomierskim i starachowickim. Ma to związek z przypadkami ASF u dzików w sąsiednich regionach: na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023