Informacje
08-05-2022
Na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek jabłek w Kanadzie, pomimo niesprzyjających warunków, nadal osiąga dobre liczby produkcyjne.
Bazując na danych FAO z 2019 roku jabłka w Kanadzie uprawiane są na 15 tys. hektarach, co daje około 13% całkowitej powierzchni upraw owoców. Jabłka są drugim najczęściej uprawianym owocem w Kanadzie zaraz po borówce wysokiej.
Sektor nękany zmieniającymi się warunkami pogodowymi
Portal polskiesadownictwo.pl, opierając się danych Urzędu Statystycznego Kanady podaje, że w tym północnoamerykańskim kraju produkuje się co roku od 350 do 400 tys. ton jabłek. Co więcej, dane Urzędu Statystycznego Kanady prognozują zbiory tego owocu za rok poprzedni z których wynika, że zostanie zebranych ok. 360 tys. ton. To o 9% mniej w porównaniu z 2020 rokiem. Głównym czynnikiem zmian są warunki pogodowe.
Można stwierdzić, że pogoda w Kanadzie “wariuje”, ponieważ w okresie od marca do czerwca 2021 roku kanadyjskich plantatorów nękała olbrzymia susza, a wraz z nastaniem lipca zaczął się okres drastycznie wysokich opadów deszczu. Z tego względu zdecydowano się przenieść znaczną część upraw na tereny względnie umiarkowane, czyli rejony Kolumbii Brytyjskiej, Ontario i Quebecu. Panuje tam minimum 120 - 180 dni bez mrozu w ciągu roku.
Rynek jabłek w Kanadzie celuje w sprzedaż i przetwórstwo
Kanadyjskie jabłka mają wiodącą pozycję w sektorze owoców pod względem wielkości produkcji. Stanowią one 40% całkowitej produkcji kanadyjskich owoców.
Należny zaznaczyć, że przy dużej produkcji jabłek (ok. 360 tys. ton rocznie) nie wszystkie trafiają na rynek świeży. Dzieje się tak, ponieważ (w oparciu o dane Urzędu Statystycznego Kanady) ok. 30% jabłek produkowanych w Kanadzie przekierowuje się na przetwórczą gałąź produkcji. (soki, koncentraty, musy i cydry). Pomimo wysokich liczb produkcyjnych do Kanady co roku importowane jest ok. 200 tys. ton jabłek.
Rynek jabłek w Kanadzie uzależniony od rynku amerykańskiego
Eksperci podkreślają, że kanadyjski rynek nie może funkcjonować w pełni bez rynku Stanów Zjednoczonych, ponieważ to właśnie z USA pochodzi około 70% całkowitego importu świeżych jabłek. Kanada współpracuje również z Chinami (6% udziału w imporcie) Argentyną, Nową Zelandią i Chile z ( po 5,5% udziału w całym imporcie). Z kolei największym europejskim partnerem Kanady w tym zakresie jest Portugalia (1,1% udziału w imporcie).
Inaczej to wygląda z eksportowego punktu widzenia. Kanadyjskie jabłka trafiają w 67% do USA, w 17% do Wietnamu, w 6% do Izraela i 2,5% na Kubę. Rośnie też eksport do Indii, który obecnie stanowi niecałe 2% i do Emiratów Arabskich, stanowiących obecnie 1,5% wartości. Plantatorzy stawiają na 5 najpewniejszych odmian jabłek w Kanadzie, czyli McIntosh, Gala, Honeycrisp, Red Delicious oraz Empire.
Czytaj też: Jabłka Gala w nowej odsłonie. Nowa odmiana to prawdziwy mutant
źródła: polskiesadownictwo.pl/ fot. pixabay