Informacje
26-08-2022
W najnowszym raporcie USDA opublikowanym 22 sierpnia, wskazano, że zbiory rzepaku w tym sezonie podniesione zostały o 2,3 mln ton.
Zatem, zbiory wyniosą łącznie 82,5 mln ton, czyli będzie to wynik aż o 14,1 proc. lepszy niż w sezonie 2021/22. Największy przyrost odnotuje Rosja o ponad 3,9 mln ton. Duży wzrost prognoz w górę dotyczy również Australia. Ten południowy kraj odnotuje wzrost do poziomu 6,1 mln ton. W Unii Europejskiej zbiory wyniosą 17,95 mln ton.
Sytuacja na rynku zbóż
Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA (USDA) stan upraw kukurydzy i soi spada od ponad trzech tygodni i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi. W poniedziałkowym raporcie (opublikowanym po zamknięciu giełdy w Chicago) USDA oceniło stan i postępy upraw w Ameryce. W przypadku kukurydzy 55% powierzchni uprawnej zostało sklasyfikowane jako dobre/doskonałe, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Prawie 20 proc. zostało ocenione negatywnie, co stanowi wzrost o około 2 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.
Zdaniem USDA stan upraw soi jest oceniany jako dobry i wynosi 57 proc, co oznacza spadek o 1 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia. Nasiona tej rośliny zostały ocenione jako słabe, bądź też bardzo słabe, ale wzrosły nieznacznie do 13 proc. w tym tygodniu.
Plony pszenicy jarej wynoszą 33% w sześciu największych stanach, co oznacza spadek o 21% od średniej z pięciu lat. W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. zebrano 95% pszenicy ozimej, 2 proc. poniżej średniej pięcioletniej. Kondycję upraw pszenicy jarej oceniono na dobrym poziomie – 64 proc. Tylko 8 proc zostało ocenionych jako negatywnie, czyli o 2 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu. Zbiory rzepaku nie są jedynymi ze wzrostami.
Zbiory rzepaku w Polsce w 2021 roku
Warto przypomnieć, że zbiory rzepaku i rzepiku w 2021 roku były uzależnione przede wszystkim od pogody. Wzrost i rozwój roślin hamowały przede wszystkim chłodne dni w kwietniu oraz w maju, ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie. Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej miał również niedobór opadów deszczu w kwietniu i w maju, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby. Niekorzystne warunki stwarzały także lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni sprzyjał kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin rzepaku.
Jak dodaje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, przeprowadzenie siewów rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych i sprzyjających warunkach pogodowych pozytywnie wpłynęły na plony. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane.
Czytaj również: KIB: Przez rząd spadnie popyt na polskie estry z oleju rzepakowego
E-wgt.pl /fot.pixabay