O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2020

Autor: Igor Olech

Bezpieczeństwo żywnościowe na Światowym Forum Żywności i Rolnictwa

Bezpieczeństwo żywnościowe na Światowym Forum Żywności i Rolnictwa

Między 16 i 18 stycznia odbyło się w Berlinie Światowe Forum Żywności i Rolnictwa (Global Forum for Food and Agriculture). Forum jest organizowane od 2010 roku przez Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa równolegle do największych i najstarszych targów rolniczych Grüne Woche; rokrocznie w forum uczestniczy ok. 2000 gości, w tym blisko 70 ministrów rolnictwa z całego świata. Tegorocznym tematem przewodnim było bezpieczeństwo żywnościowe. Redakcja Świata Rolnika chciałaby przybliżyć czytelnikom najciekawsze tematy, o których dyskutowali światowi decydenci w kwestiach rolnictwa, żywności, handlu – i oczywiście bezpieczeństwa żywnościowego.

Jednym z piątkowych wystąpień otwierających forum było skuteczne dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w globalnych łańcuchach dostaw: Norma Bezpieczeństwa Żywnościowego (Adressing food security successfully in global supply chains: The Food Security Standard), zorganizowane przez organizacje pozarządowe (Welthungerhilfe, WWF Deutschland) oraz Centrum Badań nad Rozwojem z siedzibą na Uniwersytecie w Bonn.

Bioekonomia, kraje rozwijające się i bezpieczeństwo żywnościowe

Tytułowa Norma Bezpieczeństwa Żywnościowego (FSS) ma zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko konsumentom, ale także producentom – szczególnie pochodzącym z krajów rozwijających się, gdzie bezpieczeństwo żywnościowe wciąż jest problemem. FSS jest wspierana nie tylko przez Niemcy, ale także przez Unię Europejską, której strategia bioekonomii ma przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie żywnościowym, które do tej pory nie było określone konkretnymi normami ani wymogami. FSS nie jest typową normą czy certyfikatem jakości, ale potencjalnym rozszerzeniem innych norm: audytor w trakcie inspekcji bierze pod uwagę dodatkowe kryteria dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, a integrowane z certyfikatami już obowiązującymi w gospodarstwie. Audyt obejmuje nie tylko weryfikację sytuacji na plantacji czy w biurze, ale także uwzględnia kwestionariusz, który otrzymują pracownicy rolni.

Deklaracja Praw Człowieka a bezpieczeństwo żywności

Zasady FSS zostały ustanowione na podstawie Deklaracji Praw Człowieka. FSS może być zintegrowana z istniejącymi normami niezależnie od wielkości gospodarstwa czy rodzaju uprawy. Integracja z istniejącymi i skutecznie funkcjonującymi certyfikatami, jak opisywany przez doktora Jana Henkego certyfikat ISCC (System Certyfikacji Łańcucha Produkcji Biomasy, Biokomponentów i Biopaliw), pozwala na skuteczniejsze śledzenie łańcucha dostaw na każdym jego poziomie – od pola na stół. Zintegrowanie FSS z innymi normami jest tym łatwiejsze, że takie normy jak wspomniany ISCC wdrażane są przez dziesiątki organizacji pozarządowych w większości państw świata. Tym samym łatwiejsze jest potencjalne poszerzenie standardów o zasady FSS.

FSS może pomóc we wprowadzaniu bezpieczeństwa żywnościowego w państwach, które są zbyt biedne, a których instytucje w efekcie są zbyt słabe, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom. Większość rządowych strategii jest stara.

W Tanzanii ostatnia aktualizacja prawa dotyczącego bezpieczeństwa żywnościowego została przeprowadzona w 2008 roku, i to tylko ze względów na naciski organizacji pozarządowych

– powiedział Michael Kitetu, kierownik programu i główny audytor w kenijskim AfriCert.

 

 Fot. commons.wikimedia

swiatrolnika.info 2023